Επιστροφή στις νίκες για Άρη-ΠΑΟΚ, νίκες «ανάσα» για Κόροιβο, Προμηθέα

Written by  Νοε 26, 2016

Στις νίκες επέστρεψαν Άρης και ΠΑΟΚ απέναντι σε Δόξα Λευκάδας και Ρεθύμνου, σημαντικές νίκες παραμονής για Κόροιβο Αμαλιάδας και Προμηθέα Πατρών, εύκολα την Κύμη ο Κολοσσός.

Πριν από την έναρξη όλων των αναμετρήσεων τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του εκλιπόντος πρώην Προέδρου της Δημοκρατίας, Κωστή Στεφανόπουλου.

Ένα ξεκούραστο απόγευμα στο όμορο νησί της Λευκάδας πέρασε ο Άρης, που επικράτησε της γηπεδούχου Δόξας με 69-79 και επέστρεψε στις νίκες, μετά από μια σειρά από ήττες σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από νωρίς δυνατά, προηγήθηκαν με ευρεία διαφορά στο ημίχρονο (28-45) και από το σημείο εκείνο και έπειτα αναλώθηκαν στο να κάνουν συντήρηση δυνάμεων μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, καθώς δεν κινδύνεψαν ουσιαστικά σε κανένα σημείο της αναμέτρησης.

Ο Μάικλ Τζένκινς και ο Γουίλ Κάμινγκς είχαν από 19 πόντους και ο Βλάντο Γιάνκοβιτς είχε 10 πόντους και 8 ριμπάουντ για τον Άρη, ενώ για την Δόξα Λευκάδας, ο Μέλσαμ Μπασάμπε έκανε double-double με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Ντέζμιν Γουέλς είχε 17 πόντους, αλλά και 8 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 28-45, 50-65, 69-79

Ο ΠΑΟΚ είδε και πάλι τον… Χάρο με τα μάτια του, αφού στο τέλος κινδύνευσε από το πολύ μαχητικό Ρέθυμνο Cretan Kings, ωστόσο, στο τέλος πήρε τη νίκη με 77-75 και σταμάτησε ένα αρνητικό σερί πέντε αποτυχημένων αποτελεσμάτων.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση, πήραν διαφορά και έδειξαν ότι μπορούν να φτάσουν σε μια άνετη νίκη, όμως, το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ διαφορετικό, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν την αντεπίθεσή τους, μετέτρεψαν το 69-58 του 35’ σε 75-73 στα 41’’ πριν τη λήξη, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τελικά τη νίκη με 77-75.

Ο Τζόρνταν Σάιμπερτ ήταν ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ με 24 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης είχε 15 πόντους με 4 ριμπάουντ, ενώ ο Κιθ Κλάντον είχε 8 πόντους και 16 ριμπάουντ, τα 7 από τα οποία επιθετικά.

Από την κρητική ομάδα, ο Χάρης Γιαννόπουλος ήταν πρώτος σκόρερ με 22 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Τορλίν Φιτζπάτρικ έκανε double-double με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 42-36, 61-55, 77-75

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, ο Κολοσσός H Hotels πήρε τη νίκη επί της Κύμης Seajets, της οποίας επικράτησε χάρη κυρίως στην άμυνά του που κράτησε τους φιλοξενούμενους σε πολύ χαμηλά επίπεδα, αλλά και το ξέσπασμά του στο τελευταίο πεντάλεπτο όταν και από το 53-53 έκανε ένα σερί 11-1 που του χάρισε τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τρέβορ Ρέλεφορντ με 15 πόντους, όμως, εντυπωσιακότερος όλων ήταν ο Γιοβόντε Ρέντικ που έκανε double-double με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Από την φιλοξενούμενη ομάδα, ο Μουχάμεντ Ελ-Αμίν ήταν και πάλι πρώτος σκόρερ με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 36-24, 49-42, 64-54

Νίκη που του δίνει σημαντική «ανάσα» στην προσπάθειά του να μην μείνει πίσω στην κούρσα για την παραμονή πήρε στην παράταση ο Κόροιβος Αμαλιάδας που επικράτησε του Λαυρίου DHI με 89-86 (κ.α. 73-73) και διατηρήθηκε σε απόσταση βολής από τις ομάδες με τους ίδιους στόχους.

Η αναμέτρηση είχε αρκετό ενδιαφέρον με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στο πρώτο μέρος, όταν και είχαν ένα σχετικό προβάδισμα, ωστόσο, στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν, βρήκαν σουτ, έπαιξαν καλύτερη άμυνα και ισοφάρισαν με δυο εύστοχες βολές του Μπράντον Γιανγκ στα 9’’ πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, ο Κόροιβος ήταν πιο ψύχραιμος στο τελευταίο λεπτό και έφτασε στην πολύ σημαντική νίκη.

Ο Τόντρικ Γκότσερ και ο Ντέβιν Βαν Όστρουμ είχαν από 18 πόντους με τον Κένι Χολ να σημειώνει 17 πόντους με 7 ριμπάουντ για τους νικητές, ενώ από το Λαύριο, ο Μπράντον Γιανγκ ήταν μια ομάδα μόνος του με 29 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 42-33, 58-55, 73-73, 89-86 (παρ.)

Μια ακόμα πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο νεοφώτιστος Προμηθέας Πάτρας που επικράτησε των Τρικάλων BC Aries με 84-67 και ανέβηκε ακόμα περισσότερο στην βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δεν δυσκολεύθηκαν να φτάσουν σε μια πολύ σημαντική νίκη που τους δίνει αυτοπεποίθηση για την προσπάθεια παραμονής στην κατηγορία.

Ο Κέιντεν Κλαρκ είχε 19 πόντους και ο Μοχάμεντ Φαγέ 15 πόντους για τους νικητές, ενώ από τη θεσσαλική ομάδα ο Κέλσι Μπάρλοου είχε 19 πόντους και ο Ολεξάντρ Λιπόβιι 14 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-7, 38-29, 65-43, 84-67

Φωτό: twitter/ARISBC.gr