Το Ρέθυμνο πήρε τον "αέρα" της ΑΕΚ, αφεντικό στην Πάτρα ο Προμηθέας, νίκες για ΠΑΟΚ και Τρίκαλα

Written by  Φεβ 15, 2017

Ο Προμηθέας ήταν για δεύτερη φορά ο νικητής του "εμφυλίου" της Πάτρας επικρατώντας αυτή τη φορά μέσα στο «Δημήτριος Τόφαλος» του Απόλλωνα Carna με 65-58.

Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τον έλεγχο του αγώνα για 30 λεπτά φτάνοντας μάλιστα στη διαφορά στο συν 14 (40-26) λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ενώ με κορυφαίους τους Μουχάμεντ Φαγιέ και Μίροσλαβ Τόντιτς που τελείωσαν την αναμέτρηση με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα μαζεύοντας μάλιστα και 16 ριμπάουντ μαζί άντεξαν στην αντεπίθεση των «Φρουρών της Αχαΐας».

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 34-26, 50-43, 65-58.

Ενάμιση δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τα Τρίκαλα Bc Aries ώστε να επιστρέψουν στα νικηφόρα αποτελέσματα κόντρα στην Κύμη Seajets κερδίζοντας με 76-58.

Το επιμέρους 33-17 που πέτυχαν οι γηπεδούχοι στα τελευταία περίπου 14 λεπτά της αναμέτρησης ήταν αρκετό για να τους δώσει το ροζ φύλλο αγώνα με το οποίο επέστρεψαν στην επιτυχίες μετά από δύο σερί ήττες. Οι Αμερικανοί Μάικ Κάφεϊ, Κέλσι Μπάρλοου και ο Λιθουανός Γκιλβίντας Μπιρούτα ήταν οι κορυφαίοι της θεσσαλικής ομάδας, που με αυτό το αποτέλεσμα έφτασε τις επτά νίκες στην κανονική περιόδου της STOIXIMAN.GR Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 27-29, 55-45, 76-58.

Την δέκατη νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΠΑΟΚ  μέσα στο «Παλατάκι» επί του Λαυρίου DHI με σκορ 85-80 και για να το πετύχει αυτό του αρκούσε ένα ξέσπασμα του Σάϊμπερτ.

Ο Αμερικανός των γηπεδούχων πέτυχε τους 11 από τους συνολικά 21 πόντους με τους οποίους τελείωσε την αναμέτρηση μέσα σε διάστημα μόλις τριών λεπτών από το 33’ έως το 36’ και ήταν αυτός που ουσιαστικά έδωσε ώθηση στην ομάδα του για να νικήσει το Λαύριο DHI το οποίο πάλεψε μέχρι το τέλος για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 36-38, 62-63, 85-80.

Το Ρέθυμνο Cretan Kings διατήρησε την παράδοση που έχει δημιουργήσει εντός έδρας με αντίπαλο την ΑΕΚ (τέταρτη νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην Κρήτη για το πρωτάθλημα) υποχρεώνοντας την Ένωση στην τέταρτη ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα με σκορ 72-65.

Στην όγδοη νίκη τους στην STOIXIMAN.GR Basket League οδήγησε τους γηπεδούχους ο Τόαρλιν Φιτζπάτρικ με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ ενώ από κοντά τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ανδρεάς Χριστοδούλου με 13 πόντους. Συνολικά η κρητική ομάδα είχε 10/27 τρίποντα έναντι 6/20 των κιτρινόμαυρων.

Tα δεκάλεπτα: 21-18, 29-31, 54-51, 72-65.