Άνετη πρεμιέρα για το Λαύριο

Written by  Οκτ 09, 2017
Το Λαύριο φιλοξένησε την Κύμη ρίχνοντας την αυλαία στην πρεμιέρα της Basketleague, με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε μια άνετη επικράτηση με 78-65.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Λαυρίου ο Μούρ με 15 πόντους, ενώ από την Κύμη επίσης με 15 πόντους πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζόουνς.

Το Λαύριο μπήκε με αέρα στην πρεμιέρα και έδειξε τις διαθέσεις του από το ξεκίνημα της αναμέτρησης με την Κύμη, καθώς απέκτησε διψήφια διαφορά από την εκκίνηση κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με το εντυπωσιακό 27-10.

Η Κύμη η οποία στο πρώτο δεκάλεπτο σημείωσε το πρώτο της καλάθι στο τέταρτο λεπτό βρήκε καλύτερο ρυθμό επιθετικά σημείωσε 17 πόντους, όμως αν και βελτιώθηκε αρκετά στην άμυνα της οι 14 πόντοι που δέχθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν της επέτρεψαν να ρίξει την διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους, με αποτέλεσμα το Λαύριο να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας διαφορά 14 πόντων (41-27).

Η Κύμη αν και επικράτησε και στο τρίτο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 15-14 δεν ήταν αρκετό, ώστε να της δώσει την ευκαιρία το Λαύριο να αισθανθεί την ανάσα της, με αποτέλεσμα η ομάδα του Χρήστου Σερέλη να κλείσει και την τρίτη περίοδο με διψήφια διαφορά 55-42 και τους Μέϊερ και Μούρ να είναι ασταμάτητοι.

Το τέταρτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε τυπικό με το  Λαύριο να μην επιτρέπει στην Κύμη να μπει στο ματς, να ξεφεύγει με 17 πόντους τρία λεπτά πριν το τέλος και απλά να ολοκληρώνει τη νίκη του με 78-65 στην πιο παραγωγική περίοδο της αναμέτρησης αφού ολοκληρώθηκε 23-23.

Τα δεκάλεπτα: 27-10, 41-27, 55-42,78-65

Λαύριο (Σερέλης): Βεργίνης 6(1), Κακλαμανάκης 7, Μέϊερ 13 (3), Oυίγκινς 7 (1), Μούρ 15 (1), Τζόνσον 4, Λεγκίκας, Νίξον 9 (3), Περράκης, Γιαννακόπουλος, Κουζέλογλου 12 (1), Γκρέϊ 5 (1)

Κύμη (Καστρίτης): Οκερέαφορ 6, Τσαγκαράκης 8 (2), Τρέϊλορ 13, Ο Μπράιεν 6, Σμίθ 8, Μανωλόπουλος 4, Έντουαρτς, Γερομίχαλος, Τζόουνς 15 (2), Γλυνιαδάκης 5, Σακελλαρίου, Εζόμο