Ο Κολοσσός... γκρέμισε την ΑΕΚ, στο «νήμα» πανηγύρισαν Κόροιβος, Φάρος, σόου του Λαυρίου στο Ρέθυμνο

Written by  Οκτ 28, 2017

Τη νίκη της ημέρας πήρε ο Κολοσσός H Hotels που επικράτησε της ΑΕΚ με 82-78 και συνεχίζει το καλό του σερί στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλά διαβασμένοι, έμειναν κοντά στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο εμφανίστηκαν πολύ καλύτεροι, με καθαρό μυαλό και πολλές σωστές επιλογές, πήραν διαφορά ακόμα και 12 πόντων (61-49 στο 27’) και στο τέλος πανηγύρισαν τη νίκη επί ενός μεγάλου αντιπάλου.

Ο Μάλκολμ Γκρίφιθ έκανε πολύ μεγάλο παιχνίδι με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 λάθη, ο Κιθ Ράιτ είχε 15 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Τόνι Πρόστραν σημείωσε 13 πόντους με 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ για τους νικητές. Για την ΑΕΚ που υπέστη τη δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα, ο Μάικ Γκριν είχε 18 πόντους με 4 ασίστ, ο Κέλσι Μπάρλοου σημείωσε 17 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Δημήτρης Μαυροειδής είχε 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-44, 65-57, 82-78

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στην Αμαλιάδα, όπου ο γηπεδούχος Κόροιβος, παρά τις τάσεις αυτοχειρίας που έδειξε στα τελευταία λεπτά, πήρε την υπερπολύτιμη νίκη επί του Πανιωνίου ΒΙΚΟΣ Cola με 68-67 και έφτασε τις τρεις νίκες στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Τι παιχνίδι ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια συνεχώς και την τελευταία περίοδο να είναι γεμάτη αγωνία. Ο Κόροιβος προηγήθηκε με 67-60 μόλις 01:40 πριν το τέλος του αγώνα και έδειξε να έχει «κλειδώσει» τη νίκη, όμως, ο Πανιώνιος δεν εγκατέλειψε, μείωσε σταδιακά, έφτασε στον πόντο με τον Σακελλαρίου να πετυχαίνει τους 7 τελευταίους πόντους της ομάδας του, ενώ είχε την ευκαιρία να «κλέψει» τη νίκη, όμως, το σουτ υπό πίεση του Στέιντλ δεν βρήκε στόχο και η Αμαλιάδα… σηκώθηκε στο πόδι.

Κορυφαίος της ομάδας του Ντίνου Καλαμπάκου ήταν ο Κουέντον Ντεκόζι με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Σακίλ Χάινς να έχει 16 πόντους με 4 ριμπάουντ, ενώ από τον Πανιώνιο που ακόμα δεν έχει γευτεί τη χαρά της νίκης στην επιστροφή του στη μεγάλη κατηγορία, ο Βαγγέλης Σακελλαρίου με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ προσπάθησε να γυρίσει μόνος του το παιχνίδι, με τον Ζήση Σαρικόπουλο να έχει 13 πόντους και 5 ριμπάουντ και τον Έζιαν Χέντερσον να κάνει double-double με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-40, 55-51, 68-67

Μεγάλο παιχνίδι έγινε και στην Χαλκίδα, όπου ο ΓΣΛ Φάρος πήρε πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη επί της Κύμης με 70-71 και άφησε τους γηπεδούχους στον πάτο της βαθμολογίας χωρίς ακόμα να έχουν πετύχει κάποιο θετικό αποτέλεσμα.

Η αναμέτρηση ήταν αντάξια δυο ομάδων που έχουν τον κοινό στόχο της παραμονής στην κατηγορία, είχε πλούσιο θέαμα και δυνατές μονομαχίες και κρίθηκε ουσιαστικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν σταθερά μπροστά με οριακές διαφορές σε όλο το τελευταίο δεκάλεπτο, με τους παίκτες της Κύμης να χάνουν πολλές ευκαιρίες να ισοφαρίσουν ή και να περάσουν μπροστά. Με το σκορ στο 68-69, ο Γουέιρ ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών για το 68-71, το ίδιο έπραξε και ο Τζόουνς που μείωσε σε 70-71 με 50’’ να απομένουν, ο Διαμαντάκος αστόχησε για τον Φάρο και ο Τζόουνς είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην Κύμη, αλλά το σουτ του βρήκε «σίδερο» και έτσι οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα για να φτάσουν πιο κοντά στον στόχο τους.

Ο Κέβιν Γουέιρ ήταν ο κορυφαίος του Φάρου με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Ρόλαντ Σάφτενααρ είχε 14 πόντους με 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Μανώλης Παπαμακάριος έκανε μια μεγάλη εμφάνιση με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Από την Κύμη, πρώτος σκόρερ με 14 πόντους ήταν ο Σωτήρης Μανωλόπουλος, ο Άγγελος Τσαγκαράκης είχε 12 πόντους, ενώ ο Κάμερον Τζόουνς είχε 11 πόντους με 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 30-40, 53-56, 70-71

Με εκπληκτική απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο, το Λαύριο Megabolt πήρε πολύ μεγάλη νίκη στην έδρα του Ρεθύμνου Cretan Kings με 95-73 και έφτασε τις δυο νίκες στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εντυπωσιακοί στην τρίτη περίοδο, όταν με επιμέρους σκορ 16-30 εκτόξευσαν τη διαφορά στο +19 (51-70) και ουσιαστικά εξασφάλισαν τη νίκη.

Ο Στήβεν Γκρέι ήταν ασταμάτητος με 25 πόντους για το Λαύριο, με τον Τζαμάλ Νίξον να έχει 16 πόντους με 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ και τον Ντι Τζέι Τζόνσον να έχει 14 πόντους με 8 ριμπάουντ.

Από το Ρέθυμνο, που γνώρισε την τρίτη ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα, ο Χάρης Γιαννόπουλος είχε 19 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Χιου Ρόμπερτσον 17 πόντους με 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 35-40, 51-71, 73-95

Τα Τρίκαλα BC Aries πήραν πολύ μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 87-78 και ξέφυγαν από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, όπου κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς, ενώ είχαν και πολύ υψηλά ποσοστά από την περιφέρεια, με συνέπεια να πάρουν διψήφιες διαφορές, να φτάσουν ακόμα και το +15 (76-61) και στο τέλος πανηγύρισαν την σημαντική νίκη.

Ο Λμόντ Μάρεϊ έκανε μεγάλο παιχνίδι με 23 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Μιχάλης Λούντζης τον ακολούθησε με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Μάρκο Τέγιτς είχε 16 πόντους με 8 ριμπάουντ.

Από τον απογοητευτικό ΠΑΟΚ που συνεχίζει μια κακή χρονιά, ο Βαγγέλης Μαργαρίτης είχε 21 πόντους με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Δημήτρης Κατσίβελης είχε 11 πόντους με 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ και ο Αντώνης Κόνιαρης είχε 10 πόντους με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 47-40, 69-59, 87-78