Με Χάρις δύσκολα η ΑΕΚ, νίκες για Άρη-ΠΑΟΚ, «σίφουνες» εκτός έδρας Προμηθέας και Λαύριο

Written by  Νοε 18, 2017

Η ΑΕΚ δυσκολεύθηκε πάρα πολύ απέναντι στον Πανιώνιο ΒΙΚΟΣ Cola, όμως, στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη με 83-73, με το τελικό σκορ να αδικεί τους νεοσμυρνιώτες.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, ενώ η μέγιστη διαφορά που πήραν ήταν το 43-50 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ενδεικτικό της αμυντικής λειτουργίας της «Ένωσης».

Παρ’ όλα αυτά, στο δεύτερο ημίχρονο, οι διάδρομοι προς το «κιτρινόμαυρο» καλάθι σαν να… στένεψαν, με συνέπεια η ΑΕκ να περάσει μπροστά και να πάρει τη νίκη, αφήνοντας τον «Ιστορικό» στην τελευταία θέση με 6 ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Ο Μάνι Χάρις με 19 πόντους και 4 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Μπάντζα Σι να έχει 14 πόντους με 5 ριμπάουντ και τον Δημήτρη Μαυροειδή με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ από τον Πανιώνιο, ο Ντέγιαν Κράβιτς είχε 20 πόντους με 8 ριμπάουντ και ο Βαγγέλης Σακελαρίου είχε 13 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 46-50, 65-62, 83-73

Νικηφόρα πέρασε από την Κρήτη ο ΠΑΟΚ, αφού κατάφερε να επικρατήσει του Ρεθύμνου Cretan Kings με 79-73 και να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, ανεβαίνοντας στο 3-3 στο φετινό πρωτάθλημα.

Σε ένα παιχνίδι ιδιαίτερα φορτισμένο συναισθηματικά, αφού ο Χιου Ρόμπερτσον των γηπεδούχων πληροφορήθηκε τη δολοφονία του αδερφού του και αναχώρησε για τις ΗΠΑ, αμέσως μετά τη λήξη της αναμέτρησης, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με +7 (38-45).

Ο Ουσμάν Κρουμπάλι ηγήθηκε της προσπάθειας και με double-double με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, οδήγησε στο μέγιστο προβάδισμα με 59-48 και τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη, αφήνοντας τους γηπεδούχους στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας με απολογισμό μόλις μία νίκη σε έξι αναμετρήσεις.

Double-double έκανε και ο Αντώνης Κόνιαρης με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 10 ασίστ με τον Λίνο Χρυσικόπουλο να έχει 13 πόντους με 7 ριμπάουντ.

Από τους γηπεδούχους, ο Μάλκολμ Άρμνστεντ ήταν πολύ καλός, ιδιαίτερα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ολοκληρώνοντας με 19 πόντους, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ ο Ανδρέας Χριστοδούλου είχε 15 πόντους και ο Χάρης Γιαννόπουλος 12 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 38-45, 50-61, 73-79

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί των Τρικάλων BC Aries σημείωσε ο Προμηθέας Πάτρας με 68-87 και συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του στο πρωτάθλημα, μένοντας πίσω από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό με μόλις μία ήττα μετά και την 6η αγωνιστική.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα πάρα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, κρατώντας τους αντιπάλους τους χαμηλά και βρίσκοντας τρόπους να σκοράρουν στον αιφνιδιασμό και δείχνουν ότι η μέχρι τώρα πορεία τους μόνο τυχαία δεν είναι.

Μακράν κορυφαίος των νικητών ο Σον Έβανς που έκανε double-double με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο double-double έκανε και ο Νίκος Γκίκας με 13 πόντους και 13 ασίστ.

Από τα Τρίκαλα, ο Λαμόντ Μάρεϊ με 24 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Κώστας Βασιλειάδης με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ ήταν αυτοί που προσπάθησαν περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 42-47, 59-68, 68-87

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Άρης που επικράτησε δύσκολα του ΓΣΛ Φάρος με 71-60 και πήρε ανάσα ενόψει της συνέχειας.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα την αναμέτρηση και εκμεταλλεύτηκαν την.. σταθερή αδυναμία του Άρη στο σκοράρισμα για να πάρουν ένα σημαντικό προβάδισμα 8 πόντων (10-18), όμως, στη συνέχεια, οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη ισορρόπησαν την κατάσταση, έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους και όσο περνούσε η ώρα ανέβαζαν την απόδοσή τους, με συνέπεια να φτάσουν τελικά στη νίκη.

Κορυφαίος του Άρη για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν ο… έφηβος Παναγιώτης Βασιλόπουλος, ο οποίος σημείωσε 11 πόντους, με 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Γκάρι Μπελ είχε 9 πόντους με 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από τον ΓΣΛ Φάρο, ο Βασίλης Μουράτος είχε 15 πόντους με 3 ριμπάουντ, ενώ ο Ρόλαντ Σάφτενααρ είχε 14 πόντους με 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 33-27, 50-39, 71-60

Σαρωτική νίκη στην Αμαλιάδα απέναντι στον Κόροιβο πέτυχε το Λαύριο Megabolt με 67-91 και παρέμεινε στην πρώτη εξάδα, με τον Κόροιβο να χάνει μια μεγάλη ευκαιρία να παραμείνει επίσης σε υψηλές θέσεις.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν διψήφια διαφορά από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, ο Κόροιβος προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας στο ημίχρονο στους 5 (39-44), αλλά τα πάντα κρίθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν το Λαύριο με επιμέρους σκορ 9-24 εκτόξευσαν τη διαφορά και έκτοτε έκαναν πάρτι στον αγωνιστικό χώρο.

Πρώτος των νικητών ο Τόνι Μέιερ με 20 πόντους (5/8 τρίποντα) και 5 ριμπάουντ, ο Μακένζι Μουρ είχε 14 πόντους 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ και ο Στήβεν Γκρέι 14 πόντους με 3 κλεψίματα.

Από τον Κόροιβο που απογοήτευσε τους φιλάθλους του που γέμισαν και πάλι το γήπεδο σε έναν εντός έδρας αγώνα, ο Κουέντον Ντεκόζι είχε 21 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Τζαχίι Κάρσον 14 πόντους με 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 39-44, 48-68, 67-91