Γιορτή για το Κύπελλο η ΑΕΚ, εντυπωσιάζει το Λαύριο, νίκες για Πανιώνιο, Κύμη, ΠΑΟΚ

Written by  Μαρ 03, 2018

Ένα μεγάλο πάρτι στήθηκε στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ να γιορτάζει με τους φιλάθλους της την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας και να τους ανταμείβει με μια πολύ καλή εμφάνιση και νίκη επί του Κολοσσού H Hotels με 95-79.

Μετά το πρώτο αναγνωριστικό πεντάλεπτο, η «Ένωση» άρχισε να δημιουργεί διαφορά και με τους Πάντερ και Χάντερ να κλέβουν την παράσταση έφτασε στη νίκη μέσα σε αποθέωση από τους περίπου 4.000 φιλάθλους της που πήγαν να χειροκροτήσουν και να φωτογραφηθούν με το τρόπαιο. Ανάμεσά τους και ο σκηνοθέτης του «1968», Τάσος Μπουλμέτης, ο οποίος από μικροφώνου στο ημίχρονο κάλεσε τους φιλάθλους να ενισχύσουν την ομάδα μέχρι την κατάκτηση και του ευρωπαϊκού τροπαίου.

Ο Κέβιν Πάντερ με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, ο Ντούσαν Σάκοτα σημείωσε 14 πόντους, ο Βινς Χάντερ είχε 13 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Ντελρόι Τζέημς σημείωσε 12 πόντους,

Για τους φιλοξενούμενους, ο Ραμόν Χάρις έκανε μεγάλο παιχνίδι και double-double ε 16 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Μπράντον Γιανγκ σημείωσε 16 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 44-33, 65-56, 95-79

Έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, το Λαύριο Megabolt που βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στο Ρέθυμνο Cretan Kings με 78-77 και συνεχίζει να εντυπωσιάζει στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας πάρει από το προβάδισμα ακόμα και ε 8 πόντους (45-53) και έδειξαν ικανοί να φύγουν με το «διπλό».

Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και με πρωταγωνιστή τον Μακένζι Μουρ να προηγηθούν στο τελευταίο λεπτό. Το Ρέθυμνο είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στο τέλος, αλλά στο κρίσιμο σουτ ο Άρμστεντ αστόχησε και έτσι το Λαύριο πήρα μια σπουδαία νίκη και συνεχίζει στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος.

Κορυφαίος των νικητών ο Μακένζι Μουρ με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Γιάννης Κουζέλογλου σημείωσε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Τζαμάλ Νίξον σημείωσε 10 πόντους με 4 ασίστ.

Ο Μάλκολμ Άρμστεντ ήταν ωραίος και… μοιραίος ταυτόχρονα για το Ρέθυμνο, αφού σημείωσε 22 πόντους με 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ, αλλά αστόχησε στο τελευταίο σουτ, ο Τράβις Ντάνιελς είχε 18 πόντους με 7 ριμπάουντ και ο Άντονι Λι είχε 10 πόντους με 8 ριμπάουντ και 4 κοψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 39-41, 55-61, 78-77

Σημαντική εκτός έδρας νίκη με 90-81 σημείωσε η Κύμη επί τους ΓΣΛ Φάρου και εξακολουθεί να βρίσκεται μέσα στις θέσεις της πρώτης οκτάδας, την ώρα που οι γηπεδούχοι αρχίζουν πλέον να μπαίνουν σε σοβαρές περιπέτειες.

Η Κύμη έδειξε καλύτερο πρόσωπο, πάτησε από νωρίς το… γκάζι και πήρε διαφορά ακόμα και 21 πόντων από το πρώτο κιόλας ημίχρονο και ουσιαστικά με συντήρηση δυνάμεων έφτασε στην άνετη νίκη που της δίνει το δικαίωμα να ελπίζει για μια θέση στα play off.

Ο Θαντ ΜακΦάντεν σημείωσε 18 πόντους με 3 ασίστ, ο Λένζελ Σμιθ είχε 16 πόντους με 5 ασίστ, ο Γκάρι ΜακΓκι 14 πόντους με 7 ριμπάουντ και ο Κάμερον Τζόουνς σημείωσε 14 πόντους με 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για τους Λαρισαίους που απογοήτευσαν και πάλι, ο Νώντας Παπαντωνίου σημείωσε 13 πόντους με 6 ασίστ, ο Βασίλη Μουράτος είχε 12 πόντους με 3 ασίστ και ο Γιάννης Βαβάτσικος 12 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 33-45, 63-70, 81-90

Μετά από ένα πολύ κακό από πλευράς θεάματος παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη επί των Τρικάλων BC Aries με 58-54 και συνεχίζει από την 6η θέση του Πρωταθλήματος.

Οι δυο ομάδες… κακοποίησαν το μπάσκετ, με πολλές άστοχες επιλογές, καθόλου καθαρό μυαλό και βιαστικές επιλογές, με τους γηπεδούχους να είναι εκείνοι που στο τέλος χαμογέλασαν, παρά το τραγικό ποσοστό τους στα τρίποντα (2/21).

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης εκτυλίχθηκαν συγκινητικές στιγμές, καθώς οι παίκτες του ΠΑΟΚ τίμησαν τη μνήμη του Ορέστη Αγγελίδη, ο οποίος έφυγε πρόσφατα από τη ζωή, αφήνοντας ένα λουλούδι στην καρέκλα με τη φωτογραφία του, καθώς επίσης και για την Ελένη Γαϊτάνη, που έχασε τη ζωή της σε τροχαίο δυστύχημα, ενώ κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή πριν από το τζάμπολ.

Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Ουσμάν Κρουμπαλί με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Λίνος Χρυσικόπουλος με 11 πόντους και 3 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι του «Δικεφάλου του Βορρά», ενώ για τα Τρίκαλα ο Ξαβιέ Τέιμς είχε 10 πόντους με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Τζον Φιλντς 6 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-9, 33-28, 49-40, 58-54

Με εντυπωσιακή απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανιώνιος ΒΙΚΟΣ Cola επικράτησε του Κοροίβου Αμαλιάδας με 70-59 και πήρε την τέταρτη νίκη του στο φετινό Πρωτάθλημα, συνεχίζοντας την προσπάθεια παραμονής στην κατηγορία.

Το παιχνίδι είχε δυο πρόσωπα, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο πρώτο μέρος, να εναλλάσσονται στο σκορ και τελικά να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο ισόπαλες με 32-32.

Στο δεύτερο μέρος όλα άλλαξαν, με τον Πανιώνιο να πατάει… γκάζι, να κλείνει όλους τους διαδρόμους και με εντυπωσιακή άμυνα και καλή κυκλοφορία στην επίθεση, εκτόξευσε τη διαφορά στους 16 (68-52), φτάνοντας στην πολύτιμη νίκη.

Κορυφαίος για τους νεοσμυρνιώτες ο νεοφερμένος Ταϊρόν Μπράζελτον με 23 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Ζήσης Σαρικόπουλος σημείωσε 14 πόντους με 7 ριμπάουντ, ο Νίκος Δίπλαρος είχε 12 πόντους, ενώ ο Μπορίς Νταλό σημείωσε 9 πόντους και μάζεψε 16 ριμπάουντ.

Από τον Κόροιβο που στο τέλος έμεινε από δυνάμεις και λύσεις, ο Τζαχί Κάρσον σημείωσε 14 πόντους με 7 ριμπάουντ και ο Σακίλ Χάινς σημείωσε 11 πόντους με 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 32-32, 50-39, 70-59

Φωτό: aekbc.gr