Στην εκπνοή ο Χολαργός, κράτησε το αήττητο εντός ο Ήφαιστος, νίκη ανάσα για Άρη, νίκες για ΑΕΚ, ΠΑΟΚ

Written by  Ιαν 12, 2019

Ο Χολαργός με καλάθι του Λοβ στην εκπνοή πήρε τεράστια νίκη με 74-73 απέναντι σε ένα ψυχωμένο και καλό Πανιώνιο. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης κρατούσε τη νίκη μέχρι τα τελευταία 3,8 δευτερόλεπτα στα χέρια της , καθώς προσπέρασε με τρίποντο του Μπέρι από τα 8 μέτρα 73-72, όμως η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη είχε τον τελευταίο και πιο καλό λόγο στην αναμέτρηση.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα δεκάλεπτο πρωτοπορίας και τον Χολαργό να ολοκληρώνει το ημίχρονο μπροστά με 38-37. Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος με τον Πανιώνιο να δείχνει ότι μπορεί να φτάσει στη νίκη, να προσπερνά στο τρίτο δεκάλεπτο με 57-55, όμως στην εκπνοή του παιχνιδιού να βλέπει τον Λοβ με μια απίστευτη λόμπα να χαρίζει τη νίκη στον Χολαργό για το 7-6 στο πρωτάθλημα, αφήνοντας τους Νεοσμυρνιώτες στο 3-10.

Πρώτος σκόρερ για τον Χολαργό ο Λοβ με 23 πόντους, ενώ τον ακολούθησε με 17 πόντους ο Γιάνκοβιτς. Για τον Πανιώνιο ο Μπέρι σημείωσε 17 πόντους και ο Χάρις 16.

Τα δεκάλεπτα:18-20, 38-37, 55-57, 74-73

Ο Ήφαιστος Λήμνου άντεξε στην πίεση του Λαυρίου και με ανατροπή κατάφερε να διατηρήσει το αήττητο στην έδρα του (6-0), φτάνοντας στη νίκη με 80-76.

Το Λαύριο ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, έδειξε πιο έτοιμο και κατάφερε στο 17΄να πάρει διψήφια διαφορά με 42-28. Από εκείνο το σημείο όμως άρχισε και η αντίστροφη μέτρηση με την ομάδα της Λήμνου να γράφει ένα σερί 16-1 και προσπερνώντας 44-43 το 22΄, ολοκληρώνοντας το 3ο δεκάλεπτο μπροστά με 62-60. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τον Ήφαιστο να αποδεικνύεται πιο συγκεντρωμένος και εύστοχος από την γραμμή των βολών στο τέλος φτάνοντας στη νίκη με 80-76. Ο Ήφαιστος με τη νίκη του αυτή φτάνει στο 7-6 και το Λαύριο στο 4-9.

Πρώτος σκόρερ και καθοριστικός για τον Ήφαιστο ο Έβανς με 28 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ για το Λαύριο ο Ντεβιν σημείωσε 24 πόντους με 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα:24-29, 38-42, 62-60, 80-76

Ο Άρης πήρε μεγάλο διπλό με ανατροπή στο Ρέθυμνο με 76-74 και πήρε βαθμολογική ανάσα.

Το Ρέθυμνο ήταν καλύτερο στο πρώτο ημίχρονο κλείνοντας το με διψήφια διαφορά 42-32, ενώ στο 22’ η διαφορά ανέβηκε ακόμη και στους 15 πόντους (47-32). Εκεί που σε άλλες αναμετρήσεις ο Άρης θα είχε παρατήσει την αναμέτρηση, σε αυτό το παιχνίδι τίποτα δεν θα ήταν το ίδιο. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε τη διαφορά με το κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου στο -6 (57-51) και συνέχισε την αντεπίθεση της στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου και κατάφερε να προηγηθεί με 70-63 στο 36΄. Το Ρέθυμνο προσπάθησε να επιστρέψει στην αναμέτρηση, όμως ο Άρης είχε ήδη την ψυχολογία και τις λύσεις υπέρ του για την τελική επικράτηση με 76-74.

Πρώτος σκόρερ για τον Άρη ο αρχηγός του Λευτέρης Μποχωρίδης με 17 πόντους, ενώ για το Ρέθυμνο ο Χριστοδούλου σημείωσε 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 42-32, 57-51, 74-76

Η ΑΕΚ είχε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στον Κολοσσό στο ΟΑΚΑ επικρατώντας με 94-79.

Η ΑΕΚ ήταν κυρίαρχος της αναμέτρησης από το ξεκίνημα, προηγήθηκε με 27-18 στο πρώτο δεκάλεπτο και ολοκλήρωσε το ημίχρονο έχοντας σημειώσει 51 πόντους, ενώ είχε δεχτεί 38. Στο δεύτερο μισό το σκηνικό δεν άλλαξε με τον δικέφαλο να φτάνει εύκολα στη νίκη με 94-79 και το 9-4 στο πρωτάθλημα, ενώ από την άλλη ο Κολοσσός παρέμεινε στην τελευταία θέση με ρεκόρ 2-10 και έναν αγώνα λιγότερο, την αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ο Τσαλμπούρη με 15 ποντους, ενώ οι Θέοντορ, Λαρεντζάκης, Σάκοτα, Γρίφιν σημείωσαν από 11. Για τον Κολοσσό ο Μπράουνινγκ σημείωσε 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 51-38, 70-56, 94-79

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο στην αναμέτρηση με το Περιστέρι και το υποχρέωσε στην 3η του ήττα στο πρωτάθλημα με 87-73.

Ο δικέφαλος αν και δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, είδε το Περιστέρι να προηγείται στο ημίχρονο με 42-35, όμως μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο αγνώριστος.

Ο ΠΑΟΚ μέ επί μέρους σκορ 31-15 όχι μόνο προσπέρασε, αλλά απέκτησε και διαφορά 9 πόντων (66-57). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο δικέφαλος δεν επέτρεψε στο Περιστέρι να μπει στην αναμέτρηση, ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και την κράτησε μέχρι τέλος επικρατώντας με 87-73.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ο Γκος με 24 πόντους, ενώ οι Χάτσερ και Μαργαρίτης σημείωσαν 16 πόντους. Για το Περιστέρι ξεχώρισε ο Χάροου με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 35-42, 66-57, 87-73