Άνετα στον τελικό του FIBA Intercontinental Cup η ΑΕΚ

Written by  Φεβ 15, 2019

Η ΑΕΚ δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Σαν Λορέντζο από την Αργεντινή και επικράτησε με 86-64 στον ημιτελικό του Intercontinental Cup, παίρνοντας την πρόκριση για τον Μεγάλο Τελικό της Κυριακής (17/2, 23:00) απέναντι στον νικητή του ζευγαριού Όστιν Σπερς-Φλαμένγκο.

Η ΑΕΚ θα αγωνιστεί για πρώτη φορά σε τελικό Διηπειρωτικού Κυπέλλου και γίνεται η τρίτη Ελληνική ομάδα μετά τους Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό που θα λάβει μέρος σε ένα τελικό της διοργάνωσης, ενώ αν τον κατακτήσει θα ακολουθήσει τους δύο αιώνιους από μια κατάκτηση.

Για την κάτοχο του Basketball Champions League δεν σημείωσε πόντο μόνο ο εξαιρετικός αμυντικά και οργανωτικά Ξανθόπουλος, ενώ το ποσοστό στο τρίποντο άγγιζε το 50% σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης.

Το ματς

Η ΑΕΚ ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Τσαλμπούρη, Ματσιούλις, Θίοντορ, Ρος και Χάντερ.

Πρώτο καλάθι της αναμέτρησης στο 1’30’’ απο τον Σαντ Ρος και μάλιστα τρίποντο για να δώσει προβάδισμα 3-0 για την Ελληνική ομάδα. Η Σαν Λορέντζο απάντησε και στο 3’ προσπέρασε με 6-3.

Οι δύο ομάδες έδειξαν από την αρχή πως θα έδιναν έμφαση στην άμυνα με αποτέλεσμα οι διάδρομοι προς το καλάθι να είναι κλειστοί και στο πρώτο πεντάλεπτο το σκορ να είναι 8-7 υπέρ της Σαν Λορέντζο με την ΑΕΚ να σκοράρει από την περιφέρεια κυρίως και να μην μπορεί να βρει σκορ μέσα από την ρακέτα. Χαρακτηριστικό ότι στα πρώτα 6 λεπτά οι δύο ομάδες είχαν από 4 λάθη και αρκετό εκνευρισμό στο παιχνίδι τους.

Η Σαν Λορέντζο στο 7’ αιφνιδιάζοντας την ΑΕΚ προηγήθηκε με 12-7. Με τον Χάντερ και τον Σάκοτα όμως η ΑΕΚ μέσα σε 1  λεπτό χτυπώντας μέσα στο καλάθι μείωσε σε 12-11 και ο Τζέιμς με δύο βολές έδωσε προβάδισμα με 13-12 στον δικέφαλο στο 8’. Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου έβαλε μπροστά  με 16-12 την ΑΕΚ για να κλείσει η πρώτη περίοδος με δικό του καλάθι και την Ελληνική ομάδα μπροστά με 18-13.

Η ΑΕΚ μετά το πρώτο πεντάλεπτο βρήκε ρυθμό και με τον Λαρεντζάκη να την οδηγεί έδειξε πως είναι καλύτερη στο παρκέ από την Σαν Λορέντζο και αυτό που έμενε πλέον ήταν να αποδειχθεί για την πρόκριση στον τελικό.

Πρώτο καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο για την ΑΕΚ με το τρίποντο του Σαντ Ρος στο 11’ που έβαλε τον δικέφαλο στο +8 (21-13) την μεγαλύτερη διαφορά του παιχνδιού ως εκείνη τη στιγμή. Ο Σάκοτα στο 12’ με νέο τρίποντο ανέβασε ακόμη πιο ψηλά τη διαφορά στο +9 (24-15), ενώ ο ίδιος παίκτης λίγο αργότερα έδωσε με νέο δικό του τρίποντο για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στην αναμέτρηση, με την ΑΕΚ να είναι πλέον στο +12 (27-15).

Η Σαν Λορέντζο μείωσε με σερί 4-0 σε 27-19, όμως ο Τζέιμς με καλάθι και βολή στο 13’ έβαλε και πάλι την ΑΕΚ σε διψήφια διαφορά με 30-19. Η ΑΕΚ έβγλαε πίεση στην άμυνα της ανάγκασε σε αρκετά συνεχόμενα λάθη την Σαν Λορέντζο και στο 14΄με καλάθι του Λαρεντζάκη έκανε το 32-19 δείχνοντας πως θέλει να κυριαρχίσει στην αναμέτρηση και να κλειδώσει νωρίς την πρόκριση.

Το πεντάλεπτο στην δεύτερη περίοδο βρήκε τον Τζέιμς να πυροβολεί από το τρίποντο και να δίνει τη μέγιστη διαφορά στο παιχνίδι για την ΑΕΚ με τον δικέφαλο να προηγείται με 35-19.

Η Σαν Λορέντζο δεν μπορούσε να εκδηλώσει καν επιθέσεις από την πίεση της ΑΕΚ, έμενε για πάνω από 4 λεπτά χωρίς πόντο και η ΑΕΚ βρέθηκε στο 38-19 στο 16’ με double score, ενώ ο Γκρίφιν στο 16’30’’ ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους για το 40-19 με την ΑΕΚ να πραγματοποιεί ονειρικό πρώτο μισό. Μετά από 5 λεπτά η Σαν Λορέντζο βρήκε στόχο από το τρίποντο για το 40-22 με τον Μάτα, όμως ο  Χάρης Γιαννόπουλος απάντησε άμεσα για το 43-22. Η ΑΕΚ είχε 6 κλεψίματα, 9 ασίστ και 7/14 τρίποντα, ενώ είχε ήδη οδηγήσει την Σαν Λορέντζο σε 11 λάθη σε 18’ λεπτά.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να είναι μπροστά με 45-26. Ο Σάκοτα και ο Τζέιμς σημείωσαν στο πρώτο μισό 8 πόντους, ενώ ο Λαρεντζάκης 7. Για την Σαν Λορέντζο ο Τάκερ σημείωσε 6 πόντους, ενώ στην δεύτερη περίοδο η ομάδα της Αργεντινής σημείωσε όσους πόντους και στο πρώτο δεκάλεπτο 13, ενώ στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ σκόραρε 27.

Η Σαν Λορέντζο μπήκε καλά στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και με ένα σερί 5-0 μείωσε σε 45-31, όμως με δύο τρίποντα του Θίοντορ η διαφορά ανέβηκε και πάλι στο +18 με 51-33 στο 22’.

Η ΑΕΚ όμως δεν πατούσε καλά σε αυτή τη περίοδο και η Σαν Λορέντζο βρήκε την ευκαιρία να μειώσει στο 24’ σε 52-40 με την ομάδα της Αργεντινής σε τέσσερα λεπτά να σκοράρει 14 πόντους. Στο 26΄η ΑΕΚ με τον Θίοντορ να την κρατά επιθετικά κρατούσε την διαφορά ψηλά με 58-43. Στο 28΄η διαφορά παρέμενε ψηλά με την Ελληνική ομάδα να είναι μπροστά με 63-46.

Η ΑΕΚ δίχως να απειληθεί αν και δεν έκανε το καλύτερο δεκάλεπτο στην αναμέτρηση κράτησε ψηλά τη διαφορά κλείνοντας την τρίτη περίοδο μπροστά με 68-54.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με την ΑΕΚ να κρατά τον ρυθμό της αναμέτρησης στα χέρια της και τη διαφορά στο +18 στο 34’ με 76-58 και τους Τζέιμς, Θίοντορ, Σάκοτα, Ρος με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Θιοντορ πέντε λεπτά πριν το τέλος ανέβασε τη διαφορά και πάλι στους 20 πόντους με την ΑΕΚ στο 78-58 και με την πρόκριση στον τελικό να είναι ήδη στην δική της πλευρά.

Ο δικέφαλος δεν κατέβασε ρυθμό και με τον Μωραϊτη να σκοράρει με τρίποντο στο 38’30’’ ανέβασε στην μέγιστη τη διαφορά για το 86-60.

Το τελικό 86-64 υπέρ της Ελληνικής ομάδας ήρθε απόλυτα φυσιολογικά.

Από 15 πόντους σημείωσαν οι Τζέιμς και Σάκοτα, ενώ ο Θίοντορ σημείωσε 12 και ο Σαντ Ρος 10. Για την Σαν Λορέντζο ο Τάκερ σημείωσε 17 πόντους και ο Άντονυ 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 26-45, 54-68, 64-86