Έμεινε ζωντανός για τα πλέϊ οφ ο Παναθηναϊκός, με ρεκόρ ημιχρόνου

Written by  Φεβ 22, 2019

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε ένα τρελό πρώτο ημίχρονο, κάνοντας ρεκόρ πόντων και υπέταξε την Χίμκι με 94-85, φτάνοντας τις 10 νίκες στην Euroleague και μένοντα ζωντανός στο κυνήγι των πλέϊ οφ, αφού βρίσκεται μια νίκη πίσω. αξιοσημείωτο το ρεκόρ πόντων σε ένα ημίχρονο για την ομάδα του Παναθηναϊκού που σημείωσε 65. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν οι 64 πόντοι και είχε επιτευχθεί την σεζόν 2007-2008 απέναντι στην Ροάν στη Γαλλία (123-83).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και με τον Τόμας σε εξαιρετική βραδιά, προηγήθηκε με 16-7 στο πρώτο πεντάλεπτο. Η συνέχεια του πρώτου δεκαλέπτου ήταν πλούσια επιθετικά και για τις δύο ομάδες με τους πρωταθλητές Ελλάδος να κλείνουν την πρώτη περίοδο έχοντας σημειώσει 33 πόντους και έχοντας δεχτεί 21.

Η διαφορά στην δεύτερη περίοδο όχι μόνο δεν έπεσε από διψήφια, αλλά διατηρήθηκε αρκετά ψηλά. Οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο, ο Τόμας ήταν αφηνιασμένος και στο 13’ ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 40-23. Η συνέχεια ήταν ανάλογη επιθετικά, η Χίμκι μείωσε στο 19΄σε 59-50, όμως και πάλι με ένα σερί 6-0 ο Παναθηναϊκός έκλεισε το ημίχρονο με 65-50 σπάζοντας και ρεκόρ πόντων σε ένα ημίχρονο, καθώς το προηγούμενο ήταν οι 64 από τη σεζόν 2007-08, όταν είχε νικήσει τη Ροάν στη Γαλλία με 123-83.

Ο Τόμας είχε σημειώσει στο ημίχρονο ήδη 22 πόντους με 9/9 δίποντα, ο Καλάθης είχε μοιράσει 8 ασίστ, ενώ τα ποσοστά του Παναθηναϊκού ήταν μαγικά με 18/22 δίποντα (81%) και 5/10 τρίποντα (50%). Για την Χίμκι ο Κρόκερ είχε 10 πόντους με τους Ρώσους να έχουν 7/11 τρίποντα (64%).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Χίμκι εμφανίστηκε τελείως διαφορετική στο παρκέ και με σερί 11-0 μέσα σε τρία λεπτά εξανέμισε τη διαφορά του Παναθηναϊκού μειώνοντας σε 65-61 και μπαίνοντας για τα καλά στην διεκδίκηση του παιχνιδιού. Ο Κιλπάτρικ ήταν αυτός που μετά από τέσσερα λεπτά παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο ξεκόλλησε τον Παναθηναϊκό για το 67-61. Το πεντάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό στο +7 και το 70-63. Ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις στα επόμενα δύο λεπτά και στο 27΄προηγήθηκε με 74-65 έχοντας όμως σκοράρει μόλις 9 πόντους και την Χίμκι να έχει 15. Ο Γκιστ στο 28΄ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια βάζοντας μπροστά τον Παναθηναϊκό με 76-65 και ο Λάγκφορντ μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόσταση στο 78-65. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό στο +11 με 78-67.

Η Χίμκι ξεκίνησε με ένα σερί 4-0 το τέταρτο δεκάλεπτο μειώνοντας σε 78-71 στο 31΄. Πρώτα ο Παπαπέτρου με δίποντο και ύστερα ο Καλάθης με τρίποντο έδωσαν στον Παναθηναϊκό και πάλι διψήφια διαφορά στο 33΄με 83-71 και τον Νικ Καλάθη να κάνει doubledouble με πόντους και ασίστ σε εκείνο το σημείο (11π., 10ασ). Η Χίμκι κατέβασε εκ νέου τη διαφορά στο 35’ σε 85-77 με τον Τόμας να φτάνει τους 18 πόντους, όμως ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο και αυτό φαινόταν. Στο 38΄ο Τόμας που είχε περάσει και πάλι στο παιχνίδι έκανε το 91-81 και κάπου εκεί άρχισε να ολοκληρώνεται η γιορτή των πρωταθλητών Ελλάδος για τη νίκη η οποία είχε κλειδώσει. Το τελικό 94-85 ήρθε απολύτως φυσιολογικά για τον Παναθηναϊκό που έφτασε πλέον τις 10 νίκες, μια πίσω από την οκτάδα.

Πρώτος σκόρερ ο Τόμας για τον Παναθηναϊκό με 25 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν ο Κιλπάτρικ με 17 και ο Καλάθης με 13 πόντους και 12 ασίστ. Για την Χίμκι ο Τόμας σημείωσε 18 πόντους και ο Μίκι 17.

Τα δεκάλεπτα: 33-21, 65-50, 78-67, 94-85