Το Λαύριο διέλυσε το Περιστέρι και… αναπνέει καλύτερα

Written by  Μαρ 23, 2019

Το Λαύριο Aegean Cargo κυριάρχησε απέναντι στο Περιστέρι ΒΙΚΟΣ Cola, το οποίο διέλυσε με 83-55 και πλέον ατενίζει το μέλλον του στην κατηγορία με ακόμα μεγαλύτερη αισιοδοξία.

Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν τους φιλοξενούμενους να πάρουν… ανάσα σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, σούταραν με πολύ καλά ποσοστά και, όταν πια άρχισαν να δημιουργούν τη διαφορά, το Περιστέρι έδειξε να μην έχει δυνάμεις να επιστρέψει, με συνέπεια η διαφορά να εκτοξεύεται συνεχώς.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν αναγνωριστικά και το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στα πρώτα λεπτά με το προβάδισμα να εναλλάσσεται συνεχώς, με το Λαύριο να κάνει ένα σερί 11-0, να προηγείται με 24-13 και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 24-15.

Σουτάροντας εξαιρετικά από τα 6,75 μ., το Λαύριο διατηρούσε το διψήφιο προβάδισμά του, έφτασε ακόμα και το +14 (38-24) και προηγήθηκε στο τέλος του ημιχρόνου με 38-27, έχοντας επικρατήσει κατά κράτος στα ριμπάουντ.

Το Περιστέρι έριξε τη διαφορά στους 9 με την έναρξη του δεύτερου ηνμιχρόνου (41-32), αλλά το Λαύριο ήταν σε εξαιρετική μέρα, συνέχισε να πιέζει, να μεγαλώνει το προβάδισμά του και εκτόξευσε τη διαφορά στο τέλος της περιόδου στο +20 (60-40), μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία τη συνέχεια της αναμέτρησης.

Το Λαύριο έδωσε χαρακτήρα θριάμβου στη νίκη του, στέλνοντας την τελική διαφορά στο +28 (83-55) και πλέον μπορεί να σκέφτεται την παραμονή του με περισσότερη αισιοδοξία.

Ο Μιχάλης Λούντζης ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 15 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Δημήτρης Κακλαμανάκης σημείωσε 13 πόντους και ο Ντορόν Λαμπ τελείωσε με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ από το Περιστέρι ο Στήβεν Γκρέι σημείωσε 14 πόντους και ο Έντουαρντ Ντάνιελ σημείωσε 12 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 38-27, 60-40, 83-55