Θεαματικό ματς και δύσκολο πέρασμα της ΑΕΚ από τη Λήμνο

Written by  Μαρ 23, 2019

Η ΑΕΚ πέρασε πιο δύσκολα από την έδρα του Ηφαίστου Λήμνου από ότι δείχνει το τελικό 87-74 και συνεχίζει τις καλές της εμφανίσεις το τελευταίο διάστημα, με τους νεοφώτιστους να κερδίζουν τις εντυπώσεις με την μαχητικότητα και την θερμή κερκίδα τους.

Ήφαιστος και ΑΕΚ μπήκαν με πολλή ενέργεια στο παρκέ, προσφέροντας από το ξεκίνημα υψηλό σκορ και ωραίες μονομαχίες, με τους γηπεδούχους να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα (15-11), με την «Ένωση» να παραμένει κοντά και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 21-22.

Η αναμέτρηση ήταν ένα συγκλονιστικό ντέρμπι με συνεχόμενες αλλαγές στο προβάδισμα, με τις δυο ομάδες να τρέχουν ασταμάτητα και να χαρίζουν θεαματικές φάσεις, με την ΑΕΚ να εκμεταλλεύεται τον Χάντερ για να πάρει μια μικρή διαφορά (32-37) και να κλείνει το ημίχρονο με οριακό προβάδισμα 38-39.

Το παιχνίδι ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι μέχρι τα μισά του τρίτου δεκάλεπτου, όταν η ΑΕΚ με μπροστάρη τον Γιόνας Ματσιούλις, έκανε ένα ξέσπασμα με συνεχόμενα τρίποντα και πήρε διαφορά με 12 πόντους (47-59), κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 54-63.

Ο Ήφαιστος αντέδρασε άμεσα, μειώνοντας σε 62-63, αλλά η ΑΕΚ έβαλε ξανά μεγάλα σουτ για να πάρει και πάλι μια διαφορά ασφαλείας (66-75) και πήρε τελικά μια πολύ πιο δύσκολη νίκη από ό,τι δείχνει το τελικό 74-87.

Ο Βινς Χάντερ με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος της «Ένωσης», με τον Ντούσαν Σάκοτα να σημειώνει 19 πόντους και τον Γιόνας Ματσιούλις να σημειώνει 18 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Από τον Ήφαιστο, ο Σον Έβανς σημείωσε 20 πόντους με 7 ριμπάουντ και ο Τόντρικ Γκότσερ είχε 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 38-39, 54-63, 74-87

Φωτό: ΕΣΑΚΕ