Με το βλέμμα στην Μπάμπεργκ, εύκολα τον Άρη η ΑΕΚ

Written by  Μαρ 30, 2019

Η ΑΕΚ συνάντησε αντίσταση για τριάντα λεπτά από τον Άρη στο ΟΑΚΑ. όμως έφτασε εύκολα στην επικράτηση με 81-73 και πλέον στρέφει το βλέμμα της στην αναμέτρηση με την Μπάμπεργκ για την πρόκριση στο F4 του Basketball Champions League.

Ο δικέφαλος μπήκε καλά στο ξεκίνημα προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 21-14, ενώ στο ημίχρονο διατηρούσε μια απόσταση ασφαλείας από τον Άρη με 43-37. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης πλησίασε στον πόντο 51-50 στο 26΄αλλά η ΑΕΚ έκλεισε μπροστά την τρίτη περίοδο με 60-55.Στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου όμως  η ΑΕΚ με ένα σερί 10-0 ανέβασε τη διαφορά στο 70-55 και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη φτάνοντας στο τελικό 81-73.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ο Λαρεντζάκης 21 πόντους, ενώ για τον Άρη ο Μακ Γκι σημείωσε 23.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 43-37, 60-55, 81-73