«Αναπνέει» ακόμα το Ρέθυμνο, έμπλεξε η Κύμη

Written by  Απρ 06, 2019

Το Ρέθυμνο Cretan Kings πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη – «οξυγόνο» επί της Κύμης με 84-77 και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία, ανεβαίνοντας στο 4-18 και πλέον έβαλε σε μπελάδες τους γηπεδούχους που έμειναν στο 5-17.

Οι δυο ομάδες έπαιξαν για τη… ζωή τους, με τους Κρητικούς να βγάζουν αποθέματα ενέργειας και να φτάνουν στην πολύτιμη νίκη που τους επιτρέπει ακόμα να ελπίζουν πως μπορούν να ανατρέψουν την πολύ δύσκολη εις βάρος τους κατάσταση και να διεκδικήσουν την παραμονή τους στην μεγάλη κατηγορία.

Το Ρέθυμνο μπήκε πιο καλά με τον Ντάνιελς ζεστό να σκοράρει τους πρώτους πόντους του και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του με 3-10, ενώ οι Κρητικοί κυριαρχούσαν στα πρώτα λεπτά, φτάνοντας ακόμα και το +13 (9-22), δείχνοντας αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα από την αρχή.

Η Κύμη, ωστόσο, αντέδρασε άμεσα και με τους Σαγκς και Χόρτον να το παίρνουν πάνω τους, έκαναν σερί 14-0 και, όχι μόνο μείωσε στο τέλος του ημιχρόνου σε 20-22, αλλά πέρασε και μπροστά με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου.

Ίδιο ακριβώς το σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το Ρέθυμνο να απαντά με σερί 12-0 για να ανέβει και πάλι στο +11 (23-34) και την Κύμη να αντιδρά εκ νέου και να μειώνει στον πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (38-39) χάρη σε προσωπικές ενέργειες του Σαγκς.

Η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι από το σημείο εκείνο, με την Κύμη να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα (52-48), διαφορά που ακολούθησε τις δυο ομάδες μέχρι το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου (58-54)

Στην τελευταία περίοδο, το Ρέθυμνο ήταν εκείνο που πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης, πέρασε μπροστά με 72-79 και έφτασε τελικά στη νίκη με 77-84 που του επιτρέπει να ανασαίνει ακόμα.

Ο Στήβεν Μπαρτ Τζ. ήταν ασταμάτητος με 29 πόντους (7/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα) και 3 ασίστ και ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, με τον Τράβις Μπάντερ να προσθέτει 17 πόντους με 3 ριμπάουντ και τον Άντονι Χίκι να έχει 16 πόντους με 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Από την Κύμη, ο Κρις Χόρτον ήταν ανίκητος κάτω από τα καλάθια με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Ντεβόν Γουάσινγκτον είχε 14 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Λεκουάν Λιούις σημείωσε 15 πόντους με 8 ασίστ και ο Σκοτ Σαγκς είχε 13 πόντους με 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-39, 58-54, 77-84