Σώθηκε ο Πανιώνιος, προσγείωση για το Περιστέρι

Written by  Απρ 06, 2019

Ο Πανιώνιος ήταν ο μεγάλος νικητής στην αναμέτρηση με το Περιστέρι ΒΙΚΟΣ Cola, του οποίου επικράτησε πολύ δύσκολα με 77-75 και ανέβηκε στο 7-15 αποφεύγοντας οριστικά τον κίνδυνο του υποβιβασμού.

Μόλις μια εβδομάδα μετά την τεράστια επικράτησή τους επί του Παναθηναϊκού, οι Περιστεριώτες προσγειώθηκαν απότομα, γνωρίζοντας την ήττα και υποχώρησαν στο 14-8.

Η καλή άμυνα των πρώτων λεπτών έδωσε την ευκαιρία στο Περιστέρι να πάρει ένα προβάδισμα με 4-9 και δεν δυσκολεύθηκε να προηγηθεί στο τέλος της πρώτης περιόδου με 11-17, όμως, στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μείωσαν σταδιακά (20-21 στο 13’), πέρασαν μπροστά με 28-25 στο 15’ και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν πόντο πόντο μέχρι το ημίχρονο που τις βρήκε ισόπαλες με 38-38.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια συνεχής εναλλαγή του σκορ ανάμεσα στους δυο αντιπάλους που βρέθηκαν με το Περιστέρι να προηγείται με 56-58 στο τέλος τους τρίτου δεκάλεπτου, όμως, με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, ο Πανιώνιος έκανε σερί 9-0, προηγήθηκε με 65-58 στο 33’ και πήρε μια διαφορά που ήταν αρκετή να τον οδηγήσει στη νίκη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με +8 (72-64) και έφτασαν τελικά στη νίκη με 77-75 που τους επιτρέπει πλέον να αρχίσουν να σκέφτονται τα πλάνα τους και για την επόμενη χρονιά στην Basket League.

Ο Ντέβιον Μπέρι οδήγησε για μια ακόμα χρονιά τον Πανιώνιο με 20 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Νταρνέλ Χάρις είχε 14 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Νώντας Παπαντωνίου σημείωσε 13 πόντους με 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από το Περιστέρι, ο Μπεν Μπεντίλ έκανε double-double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Στήβεν Γκρέι σημείωσε 11 πόντους με 8ριμπάουντ, ο Ραμόν Μουρ είχε 11 πόντους και ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος με τον Έντι Ντάνιελ σημείωσαν από 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 38-38, 56-58, 77-75

Φωτό: ΕΣΑΚΕ