Έκλεισε εντυπωσιακά την κανονική περίοδο ο Χολαργός

Written by  Μάι 07, 2019

Η ομάδα του Χολαργού πέρασε νικηφόρα από το Κλειστό του Παλαιού Φαλήρου, επικρατώντας με 110-90 του Πανιωνίου, ανοίγοντας την αυλαία στην 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League.

Οι αθλητές του Χολαργού από τη μια που είχαν εξασφαλίσει την είσοδο τους στα πλέϊ οφ, αλλά και οι αθλητές του Πανιωνίου από την άλλη που είχαν εξασφαλίσει την παραμονή τους, έδωσαν έμφαση στο επιθετικό παιχνίδι σημειώνοντας στο σύνολο 200 πόντους.

Η αναμέτρηση απέκτησε από τα πρώτα της λεπτά έναν επιθετικό ρυθμό που έφερε τον Χολαργό μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με το εντυπωσιακό 33-31. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να αποσπαστούν η μια από την άλλη, με το ημίχρονο να κλείνει υπέρ των «κυανέρυθρων» με 51-50. Αν και ο Χολαργός κατάφερε να αποκτήσει διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο περνώντας μπροστά με 66-56, ο Πανιώνιος μείωσε στη συνέχεια κλείνοντας την περίοδο πίσω με 79-73. Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό επιθετικά και κατάφεραν να επικρατήσουν με 110-90.

Για τον Χολαργό εντυπωσιακό ήταν πως τρεις αθλητές του σημείωσαν πάνω από 20 πόντους με τον  Χόκινς (24π), τον Φιτζπάτρικ (22π) και τον Γιάνκοβιτς (21π). Ενώ για τον Πανιώνιο πρώτοι σκόρερ ήταν οι Παπαντωνίου (22π) και Δίπλαρος (15π).

Τα δεκάλεπτα: 31-33, 51-50, 73-79, 90-110