Πήρε το "θρίλερ" με σούπερ Βασιλόπουλο το Περιστέρι

Written by  Μάι 18, 2019

Σε μια αναμέτρηση στην κυριολεξία θρίλερ, το Περιστέρι υπέταξε τον Ήφαιστο Λήμνου με 84-81 και έκανε το 1-0 στην προημιτελική σειρά των πλέϊ οφ της Basket League.

Το πρώτο δεκάλεπτο στην αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τον Ήφαιστο Λήμνου να δείχνει πως ήρθε για να βάλει δύσκολα στο Περιστέρι, καθώς η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 18-18.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου το Περιστέρι βρήκε ρυθμό, κατάφερε να προηγηθεί με 27-20 στο 12’ και 42-32 στο 17’, όμως η ομάδα της Λήμνου είχε τις απαντήσεις και με σερί 7-0 μείωσε λίγο πριν το τέλος σε 42-39 για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με το Περιστέρι μπροστά με 47-43.

Ο Ήφαιστος μπήκε με 3-0 στο τρίτο δεκάλεπτο, μειώνοντας σε 47-46 στα πρώτα δύο λεπτά. Το Περιστέρι απέκτησε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων και πάλι με 50-46, όμως το πεντάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ήφαιστο να προσπερνά με 54-52 και να δείχνει ικανός να φύγει με τη νίκη. Ένα λεπτό αργότερα το Περιστέρι προσπέρασε και πάλι με 57-56 σε μια αναμέτρηση που κρέμονταν σε μια λεπτή κλωστή. Ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου ο Ήφαιστος ήταν μπροστά με 68-60, παίρνοντας για πρώτη φορά τέτοια διαφορά στην αναμέτρηση, πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο και βγάζοντας τελείως εκτός επιθετικά το Περιστέρι το οποίο μείωσε στο τέλος σε 68-61.

Στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου το Περιστέρι επέστρεψε, καθώς μείωσε σε 70-68 στα πρώτα δύο λεπτά, ενώ ένα λεπτό αργότερα η ομάδα του Περιστερίου προσπέρασε με τρίποντο του Βασιλόπουλου για το 74-72. Πλέον η αναμέτρηση απέκτησε έναν γρήγορο ρυθμό με αρκετά σουτ από την περιφέρεια και πέντε λεπτά πριν το τέλος το Περιστέρι να είναι μπροστά με 76-75. Για τα επόμενα δύο λεπτά επικράτησε ο εκνευρισμός και οι λάθος επιθετικά ενέργειες με αποτέλεσμα να οι δύο ομάδες να είναι άστοχες. Αυτό σταμάτησε με δύο βολές του Έβανς που έφερε την αναμέτρηση στο 77-76 υπέρ του Ήφαιστου, τρία λεπτά πριν το τέλος. Ο Βασιλόπουλος δυο λεπτά πριν το τέλος έβαλε μπροστά και πάλι το Περιστέρι με 78-77, ενώ ο ίδιος παίκτης ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε έδωσε αέρα τριών πόντων με 80-77 για το Περιστέρι. Στα 21 δευτερόλεπτα πριν το τέλος το Περιστέρι διατηρούσε το ματς στα χέρια του αφού ήταν μπροστά με 84-79. Ο Ήφαιστος Λήμνου δεν είχε πει όμως την τελευταία του λέξη, καθώς ο Φρειμάνις πέταξε την μπάλα στη λήξη χρόνου της επίθεσης και 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος η ομάδα της Λήμνου μείωσε σε 84-81. Στα 4 δευτερόλεπτα από το τέλος ο Κάλαχαν βρέθηκε στις βολές αστόχησε και στις δύο, όμως ο Φρειμάνις δεν κατάφερε να ευστοχήσει ώστε να ισοφαρίσει και το Περιστέρι επικράτησε με 84-81, κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Πρώτος σκόρερ για το Περιστέρι ο εξαιρετικός Παναγιώτης Βασιλόπουλος με 19 πόντους, ενώ για τον Ήφαιστο ο Φρειμάνης με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 47-43, 61-68, 84-81