Ισοφάρισε ο Ήφαιστος, 77-71 το Περιστέρι

Written by  Μάι 22, 2019

Ο Ήφαιστος Λήμνου επικράτησε με 77-71 του Περιστερίου στην δεύτερη αναμέτρηση της προημιτελικής φάσης των πλέϊ οφ της Basket League, έκανε το 1-1 και η πρόκριση στον ημιτελικό θα κριθεί σε τρίτη αναμέτρηση στο Περιστέρι.

Το Περιστέρι προηγήθηκε με 5-0 στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης όμως ο Ήφαιστος είχε άμεση απάντηση και με σερί 7-0 προσπέρασε με 7-5 στο τρίτο λεπτό. Η ομάδα του Περιστερίου αν και προσπέρασε με 8-7 στο ίδιο λεπτό, από εκείνο το σημείο και μετά έπαθε μια ολική καθίζηση με την ομάδα της Λήμνου να κυριαρχεί στο παρκέ, να προηγείται με 22-11 στο έκτο λεπτό και να ολοκληρώνει εντυπωσιακά το πρώτο δεκάλεπτο με 30-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Περιστερίου κράτησε μακριά από το καλάθι της την ομάδα της Λήμνου, όμως ο Ήφαιστος δεν δέχονταν εύκολα το καλάθι στη δική του άμυνα με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί στο +17 για τον Ήφαιστο (46-29).

Στο πρώτο πεντάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου ο Ήφαιστος μπαίνοντας όπως ακριβώς και στο πρώτο έδειχνε να κλειδώνει τη νίκη, καθώς προηγήθηκε στο 25’ με 58-34. Από εκείνο το σημείο όμως και μετά η ομάδα του Περιστερίου έκανε την δική της αντεπίθεση, μείωσε στο τέλος του δεκαλέπτου στους δώδεκα πόντους τη διαφορά (64-52), τρέχοντας σερί πενταλέπτου 18-6, ενώ στην τέταρτη περίοδο αν και ο Ήφαιστος κρατούσε διψήφια διαφορά μέχρι το 35’, είδε αυτή να μειώνεται στους τρεις (74-71) μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Οι αθλητές του Ήφαιστου αποδείχτηκαν ψύχραιμοι όμως, επικράτησαν με 77-71 και έφεραν τη σειρά στα ίσια, καθώς όλα πλέον θα κριθούν για την πρόκριση στα ημιτελικά στο Περιστέρι.

Πρώτος σκόρερ για τον Ήφαιστο Λήμνου ο Σμιθ με 25 πόντους, ενώ για το Περιστέρι ο Γκρέι σημείωσε 18.

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 46-29, 64-52, 77-71