Ισοφάρισε ο Προμηθέας και όλα θα κριθούν στο ΟΑΚΑ

Written by  Ιουν 05, 2019

Ο Προμηθέας Πάτρας επιβεβαίωσε πως στην έδρα του είναι ανίκητος και έφερε για δεύτερη φορά στα ίσια την ημιτελική σειρά της Basket League με την ΑΕΚ, επικρατώντας με 70-54.

Πλέον ο Παναθηναϊκός θα μάθει τον αντίπαλο του το Σάββατο 8/6 στην τελευταία αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Προμηθέα στο ΟΑΚΑ, όπου ο νικητής θα πάρει και το εισιτήριο για τον τελικό.

Το ματς

Ο Προμηθέας δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, καθώς η ΑΕΚ στα πρώτα τρία λεπτά προηγήθηκε με 8-4, όμως η ομάδα της Πάτρας με σερί 15-1 στα επόμενα έξι λεπτά κατάφερε στο ένατο λεπτό να πάρει διψήφια διαφορά (19-9) και να ολοκληρώσει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 19-14, αφού ακολούθησε ένα σερί της ΑΕΚ 5-0.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε και πάλι σε διψήφια στο 12’ με τον Προμηθέα να προηγείται με 24-14. Στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου η ομάδα της Πάτρας ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +11 (32-21). Η ΑΕΚ μείωσε σε- 33-27 στο 18’, όμως ο  Προμηθέας έκλεισε το πρώτο μισό μπροστά με εννέα πόντους και το 38-29.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Προμηθέα να φτάνει στο +11 με δίποντο του Μπράουν που έκανε το 40-29. Η ΑΕΚ αντέδρασε όμως και με σερί 8-0 κατάφερε στο 23’ να μειώσει σε 40-37. Η ΑΕΚ έμεινε κοντά μέχρι το 26’, όμως ο Προμηθέας είχε απάντηση και στο 27’ ξέφυγε και πάλι με +8 (51-43), ενώ η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα μπροστά με 51-44.

Ο Προμηθεάς ξεκίνησε με δίποντο για το 53-44 με τον Έλις στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Η ΑΕΚ προσπαθούσε να μειώσει όμως η ομάδα της Πάτρας ήταν έτοιμη με απαντήσεις ώστε να κάνει το 2-2 στη σειρά και στο 33’ η διαφορά ανέβηκε και πάλι στο +11 (57-46). Πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Προμηθέας ουσιαστικά κλείδωνε τη νίκη, καθώς για πρώτη φορά ξέφυγε με 14 πόντους(63-49). Στα επόμενα λεπτά ο Προμηθέας απλά έδινε τον δικό του ρυθμό μέχρι το τελικό 70-54.

Πρώτος σκόρερ για τον Προμηθέα ο Παρκς με 16 πόντους, ενώ για την ΑΕΚ Θίοντορ και Σαντ Ρος είχαν από 12.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 38-29, 51-44, 70-54