Συγκλονιστική, ιστορική πρόκριση του Προμηθέα στον τελικό!

Written by  Ιουν 07, 2019

Τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του πέτυχε ο Προμηθέας Πάτρας που, έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, επιβλήθηκε της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με 85-84 και προκρίθηκε στον τελικό του Πρωταθλήματος, όπου στο ίδιο γήπεδο τη Δευτέρα θα βρεθεί απέναντι στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στη μεγαλύτερη πρόκληση που έχει ζήσει μέχρι σήμερα.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά παραλίγο να κλωτσήσει μόνη της την τύχη της και σε αυτό το παιχνίδι, όταν βρέθηκε να προηγείται με 10 πόντους, αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στο επιπλέον πεντάλεπτο, εκεί που οι Πατρινοί έδειξαν ψυχραιμία στην… ρουλέτα των βολών και πανηγυρίζουν πλέον τη μεγαλύτερη επιτυχία στην ιστορία της ομάδας που πριν λίγα χρόνια αγωνιζόταν στις τοπικές αχαϊκές κατηγορίες.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε με υπομονή και μυαλό και με καλά στημένη άμυνα, προηγήθηκε με 4-10 στο 4’, με την ΑΕΚ να απαντά με σερί 6-0 για να ισοφαρίσει, αλλά ήταν τρομερά άστοχη, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να φτάσουν ακόμα και το +7 (11-18) πριν το πρώτο δεκάλεπτο τους βρει να προηγούνται με 14-18.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν αυτοπεποίθηση και βρέθηκαν στο +8 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (14-22), έχοντας φέρει έντονο προβληματισμό στις εξέδρες. Οι φωνές του Μπάνκι αφύπνισαν τους παίκτες της ΑΕΚ που έκαναν σερί 10-2 για να ισοφαρίσουν το παιχνίδι, όμως, ο Προμηθέας με ρεσιτάλ από τα 6,75 μ. (6/12 στο ημίχρονο), έφτασε ξανά το +5, με το οποίο έκλεισε και το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 34-39.

Η ΑΕΚ (1/15 τρίποντα στο ημίχρονο) είχε καλύτερη ενέργεια στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει και να περάσει μπροστά με 40-39, αλλά ο Προμηθέας απάντησε με σερί 7-0 για να προηγηθεί με 43-49 και να διατηρεί τον έλεγχο της αναμέτρησης, ενώ με απίστευτη άμυνα και πίεση σε κάθε μπάλα, έλεγχο των ριμπάουντ και του ρυθμού και ψυχραιμία στην επίθεση, έφτασαν για πρώτη φορά στο +10 με τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου (49-59).

Αποφασισμένη να επιστρέψει στο ματς, η ΑΕΚ κράτησε τον Προμηθέα χωρίς σκορ για σχεδόν 3’ και με σερί 7-0 μείωσε πολύ γρήγορα σε 56-59 και το παιχνίδι έγινε… ροντέο, αφού αμφότερες οι ομάδες επεδίωκαν με ανορθόδοξο κατά κύριο λόγο τρόπο να φτάσουν στην επικράτηση.

Η «Ένωση» ισοφάρισε σε 68-68 στα 02:00, όμως, ο Παρκς με ζογκλερικό καλάθι και ο Λίποβι με τρομερό τρίποντο στα 01:07 έδωσαν προβάδισμα 68-73 στον Προμηθέα και έστειλε την πίεση ξανά στους γηπεδούχους.

Ο Γιορκ απάντησε με τρίποντο στα 56’’ για το 71-73, όμως, ο Λαρεντζάκης υπέπεσε σε φάουλ στον Μπράουν σε προσπάθεια για τρίποντο στα 35,2’’ και ο Αμερικανός με 3/3 έκανε το 71-76.

Ο Σάκοτα μείωσε σε 73-76 στα 24,5’’, ο Κασελάκης πήγε στις βολές, αλλά είχε 0/2 και ο αρχηγός της «Ένωσης» με τεράστιο σουτ στα 4,4’’ ισοφάρισε και ξεσήκωσε τον κόσμο στις κερκίδες.

Ο Ντελρόι Τζέημς έβγαλε σπουδαία άμυνα στον Κασελάκη κράτησε την ισοπαλία και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Χρειάστηκαν να περάσουν σχεδόν 2’ για να σκοράρει πρώτος ο Προμηθέας με βολές του Χολ και το παιχνίδι έγινε συγκλονιστικό μέχρι το τέλος. Ο Γιορκ ισοφάρισε σε 82-82 στα 58’’, ο Λίποβι πήγε στις βολές στα 43,3’’και με 1/2 έκανε το 82-83, με τον Τσαϊρέλη να κάνει αμέσως φάουλ στον Χάντερ, ο οποίος στα 42,7’’ είχε 0/2 και ο Κασελάκης με 2/2 έκανε το 82-85 στα 41’’.

Ο Σαντ-Ρος στα 33,5’ μείωσε σε 84-85, ο Μπράουν έκανε air ball και η ΑΕΚ είχε την τελευταία της ευκαιρία στα 9’’ για να πετύχει το καλάθι που θα την έστελνε στον τελικό.

Ο Κουβανός σπατάλησε το χρόνο της επίθεσης και οι Πατρινοί πανηγύρισαν τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας τους, με την πρόκρισή τους στον τελικό του Πρωταθλήματος, όπου θα διεκδικήσει ό,τι καλύτερο μπορεί να πετύχει απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Ο Λεωνίδας Κασελάκης μπορεί παραλίγο να γίνει ο μοιραίος παίκτης της ομάδας του, αφού έχασε δυο κρίσιμες βολές στο τέλος της κανονικής διάρκειας, αλλά τελείωσε ως ένας από τους καλύτερους με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Ριόν Μπράουν είχε 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Τερέλ Παρκς είχε 12 πόντους με 8 ριμπάουντ, ο Οκτάβιους Έλλις επίσης 12 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Ολεξάντρ Λίποβι είχε 10 πόντους με 7 ριμπάουντ.

Ο Βινς Χάντερ έκανε ένα ακόμα μεγάλο παιχνίδι με 27 πόντους με 5 ριμπάουντ, αλλά είχε 3/9 βολές, τις περισσότερες στην παράταση, ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος είχε 14 πόντους, με 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, αλλά ήταν ο μοιραίος στην τελευταία επίθεση, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης σημείωσε επίσης 14 πόντους, με 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Γκέιμπ Γιορκ είχε 10 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 34-39, 49-59, 76-76, 84-85 (παρ.)

Φωτό: ΕΣΑΚΕ