Υπέταξε στην παράταση το Περιστέρι η ΑΕΚ και πήρε προβάδισμα

Written by  Ιουν 13, 2019

Η ΑΕΚ υπέταξε το μαχητικό Περιστέρι στην παράταση με 91-83 στο ΟΑΚΑ, έκανε το 2-1 στην σειρά και πλέον το Σάββατο (15/6, 19:00) με νίκη κατακτά την 3η θέση στο πρωτάθλημα. Από την άλλη το Περιστέρι έδειξε πως είναι έτοιμο να επιστρέψει και πάλι στο ΟΑΚΑ, αφού οι αναμετρήσεις της σειράς κρίνονται στις λεπτομέρειες.

Το ματς

Το Περιστέρι μπήκε καλά στην αναμέτρηση και στο 3ο λεπτό προηγήθηκε με 9-4. Η ΑΕΚ δεν έβρισκε εύκολα στόχο έχοντας στα πρώτα πέντε λεπτά 0/5 τρίποντα και μόλις 1/2 δίποντα. Το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με το Περιστέρι στο 9-4, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γιόρκ σημείωσε το πρώτο τρίποντο για την ΑΕΚ μειώνοντας σε 9-7. Ο Τζέημς έφερε την αναμέτρηση στα ίσια στο 7ο λεπτό για το 9-9, όμως ο Γκρέι απάντησε για το Περιστέρι βάζοντας το μπροστά και πάλι με 11-9 σε ένα φτωχό πρώτο δεκάλεπτο το οποίο ολοκληρώθηκε με το Περιστέρι μπροστά με 17-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι συνέχισε να είναι καλύτερο επιθετικά και στο 15’ πήρε διαφορά οκτώ πόντων 30-22. Η ΑΕΚ σαν να αφυπνίστηκε από αυτό και άρχισε να ανεβάζει τον δικό της ρυθμό, με αποτέλεσμα δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου να προσπεράσει με 32-31 και να ολοκληρώσει μπροστά το πρώτο μέρος με 37-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ κατάφερε να ξεφύγει με 54-47 στο 26’ και 62-55 στο 29’, όμως το Περιστέρι βρήκε τις λύσεις για να μειώσει με το κλείσιμο της περιόδου στο καλάθι (62-60).Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στο τελευταίο ενάμιση λεπτό ισόπαλες 76-76 και το Περιστέρι με μια βολή του Μπέντιλ να παίρνει το προβάδισμα με 77-76 στα 75 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Στα 31 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Γιαννόπουλος με μια βολή ισοφάρισε για την ΑΕΚ σε 77-77 που ήταν και το σκορ της κανονικής περιόδου, καθώς οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στις προσπάθειες τους στις τελευταίες επιθέσεις με αποτέλεσμα να οδηγηθούμε σε παράταση.

Ο Σάκοτα με δίποντο έβαλε μπροστά την ΑΕΚ στο ξεκίνημα της παράτασης με 79-77, ο Ξανθόπουλος αμέσως μετά έκανε το 82-77 για να απαντήσει ο Γκρέι μειώνοντας σε 82-80 για το Περιστέρι και όλα αυτά μέσα σε ένα λεπτό.Δυόμιση λεπτά πριν το τέλος ο Γιαννόπουλος με βολές έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην ΑΕΚ με 86-83. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό της παράτασης ο Ξανθόπουλος έδωσε μεγάλη ανάσα στην ΑΕΚ βάζοντας την μπροστά με 89-83 και πλέον η νίκη έδειχνε στρατόπεδο. Το Περιστέρι ήταν άστοχο στις δικές του τελευταίες προσπάθειες να μπει στο παιχνίδι και η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη με 91-83 κάνοντας το 2-1 στη σειρά.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ο εξαιρετικός Ξανθόπουλος που σημείωσε 19 πόντους με 5/6 τρίποντα, ενώ μάζεψε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ. Για το Περιστέρι ο Αγραβάνης σημείωσε 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 37-36, 62-60, 77-77 κ.α. (91-83 παρ.)