Σκούπισε με 100αρα και κατέκτησε το πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός

Written by  Ιουν 14, 2019

Πρωταθλητής Ελλάδος και το 2019 ο Παναθηναϊκός και αυτή τη φορά νταμπλούχος, καθώς διέλυσε σαν σε προπόνηση τον Προμηθέα στον τρίτο τελικό της Basket League με 111-77, σκούπισε με 3-0 τη σειρά και έκανε επίδειξη ισχύος. Η αναμέτρηση σταμάτησε να έχει ενδιαφέρον από το τζάμπολ, αφού ήδη στο πρώτο δεκάλεπτο το 31-8 για τον Παναθηναϊκό έδωσε στην υπόλοιπη αναμέτρηση χαρακτήρα φιέστας και θύμισε All Star Game.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα και στο 4ο λεπτό η διαφορά ήταν ήδη διψήφια με 12-2. Δυόμιση λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η διαφορά όχι μόνο δεν έπεφτε αλλά ξεπέρασε τους 20 πόντους, με τους γηπεδούχους να κάνουν επίδειξη δύναμης και να μετατρέπουν τον τρίτο τελικό του πρωταθλήματος σε προπόνηση, αφού το σκορ ήταν ήδη στο 26-5. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το εντυπωσιακό 31-8 για τον Παναθηναϊκό.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο όπως το πρώτο, αφού στο 14’ η διαφορά άγγιζε τους 30 πόντους, αφού ο Παναθηναϊκός ήταν στο 47-20. Οι δύο ομάδες άφησαν πίσω τις άμυνες από εκείνο το σημείο και μετά προσφέροντας θέαμα και στις δύο ρακέτες στο γεμάτο από κόσμο ΟΑΚΑ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε εντυπωσιακά με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 62-34 και ο τίτλος πλέον είχε κλειδώσει, αφού το σκηνικό θύμιζε από την δεύτερη περίοδο All Star Game.

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε στο ξεκίνημα τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους (69-34) στα πρώτα δύο λεπτά. Το παιχνίδι ήταν ήδη μια εντυπωσιακή παράσταση δίχως ενδιαφέρον από το ξεκίνημα για το νικητή, όμως οι αθλητές έδειχναν να το διασκεδάζουν με το σκορ να μην έχει όριο στο που θα κλειδώσει. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +33 (86-53). Στο 36’ ο Γκίστ έδωσε την μεγαλύτερη διαφορά στο +37 (99-62) για τον Παναθηναϊκό, ο Προμηθέας με ένα σερί 8-0 μείωσε σε 99-70 και όλοι περίμεναν να γράψει ο πίνακας το 100. Ο Μήτογλου ήταν αυτός που με τρίποντο τέσσερα σχεδόν λεπτά πριν το τέλος έκανε το 102-70, ενώ δύο λεπτά πριν τη λήξη ο Παναθηναϊκός ήταν στο +38 (111-73). Το τελικό σκορ που έγραψε ο πίνακας στο ΟΑΚΑ ήταν το 111-77 και ο Παναθηναϊκός με 3-0 στη σειρά των τελικών της Basket League αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος για το 2019.

Πρώτοι σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ο Τόμας και ο Παπαγιάννης με 16 πόντους με τον δεύτερο να έχει και 9 ριμπάουντ. Εξαιρετικός σε ένα ακόμη ματς ο Καλάθης με 12 πόντους και 9 ασίστ. Για τον Προμηθέα ο Χάλ σημείωσε 12 πόντους και είχε 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 31-8, 62-34, 86-53, 111-77