Κατέκτησε την 3η θέση η ΑΕΚ

Written by  Ιουν 15, 2019

H AEK με μια βολή του Χάντερ στο τέλος, πέρασε από το Περιστέρι με 83-82, έκανε το 3-1 στη σειρά του μικρού τελικού της Basket League και κατέλαβε την 3η θέση, αφήνοντας στην 4η θέση ένα Περιστέρι με μια χρονιά ονειρική.

Το ματς

Η ΑΕΚ εμφανίστηκε πιο έτοιμη στο ξεκίνημα και στο 6ο λεπτό απέκτησε διαφορά 9 πόντων, καθώς προηγήθηκε με 15-6. Το Περιστέρι προσπάθησε να απαντήσει, όμως αμυντικά δεν τα κατάφερνε τόσο καλά με αποτέλεσμα ο δικέφαλος να κλείσει μπροστά το πρώτο δεκάλεπτο με 24-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά στα πρώτα δύο λεπτά συνέχισε να είναι στο +9 για την ΑΕΚ (30-21), όμως το Περιστέρι με σερί 9-0 κατάφερε να ισοφαρίσει σε 30-30 πεντέμιση λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η ΑΕΚ δεν έχασε τον έλεγχο της αναμέτρησης όμως, καθώς δεν άφησε σε κανένα σημείο την πρωτοπορία στο σκορ και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 41-38.

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου βρήκε το Περιστέρι να μπαίνει αποφασισμένο να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης και το κατάφερε από το πρώτο λεπτό όπου και προηγήθηκε με 43-41. Οι δύο ομάδες στο υπόλοιπο της περιόδου εναλλάσσονταν στο προβάδισμα με την ομάδα του Περιστερίου να κρατά την πρωτοπορία με το κλείσιμο του δεκαλέπτου με 60-59.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ κατάφερε στο 32’ να προσπεράσει με 66-62, όμως το Περιστέρι δεν άφηνε τον δικέφαλο να μπορέσει να αποσπαστεί και έμενε σε απόσταση αναπνοής, αφού στο 33’ το σκορ ήταν 68-66 για την ΑΕΚ. Στο 34’ το Περιστέρι μπήκε μπροστά 71-70 με καλάθι του Σκορδίλη, όμως ο Θίοντορ απάντησε άμεσα δίνοντας το προβάδισμα και πάλι στην ΑΕΚ με 72-71, με την αναμέτρηση να κρέμεται σε μια κλωστή. Τρία λεπτά πριν το τέλος ο Βασιλόπουλος βάζει και πάλι το Περιστέρι μπροστά με 79-76, όμως η ομάδα των Δυτικών Προαστίων δεν μπορεί να κρατήσει την πρωτοπορία και ο Σαντ Ρος με τρίποντο φέρνει την αναμέτρηση στα ίσια 79-79 δυόμιση λεπτά πριν το τέλος. Στα 39 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Σαντ Ρος έδωσε αέρα τριών πόντων στην ΑΕΚ 82-79 για να φέρει αυτή τη φορά ο Βασιλόπουλος την αναμέτρηση στα ίσια 82-82 με 24 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Σκορδίλης στα 11 δευτερόλεπτα έκανε φάουλ στον Χάντερ, όμως αυτός ευστόχησε στην μια βολή και έβαλε την ΑΕΚ μπροστά με 83-82 και το Περιστέρι να έχει την τελευταία επίθεση, ώστε να πάρει τη νίκη και να ισοφαρίσει τη σειρά. Η ομάδα του Περιστερίου δεν κατάφερε να βρει δίποντο, η μπάλα βγήκε έξω για τον Κάλαχαν του οποίου το τρίποντο ήταν άστοχο, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να πάρει τη νίκη με 83-82 και να κατακτήσει την 3η θέση στο πρωτάθλημα.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ο Γιόρκ με 19 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Χάντερ με 18 πόντους. Εξαιρετικός ο Βασιλόπουλος για το Περιστέρι με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-41, 60-59, 82-83