Φιλική νίκη στο Περιστέρι για τον Ολυμπιακό

Written by  Σεπ 21, 2019

Φιλική νίκη επί του Περιστερίου, σε έναν αγώνα χωρίς φιλάθλους και μόνο για ξεμούδιασμα, σημείωσε ο Ολυμπιακός με 72-68, με τις δυο ομάδες να αγωνίζονται με αρκετές απουσίες.

Ο Ντέηβιντ Μπλατ δεν είχε στη διάθεσή του τους Σπανούλη, Μιλουτίνοφ, Βεζένκοφ, Μπόλντγουιν και Ποκουσέφσκι, ενώ ο Ηλίας Ζούρος τους Μόουζες και Καράμπελα, με την αναμέτρηση να προσφέρεται κυρίως για ξεμούδιασμα και δοκιμή ειδικών σχημάτων.

Οι Πειστεριώτες ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα, καταφέρνοντας να προηγηθούν ακόμα και με +11 (25-14), με τον Ολυμπιακό να μειώνει σταδιακά τη διαφορά και να βρίσκεται πίσω στο ημίχρονο με 38-33. Οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να διατηρούν το προβάδισμα, προηγήθηκαν στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου με 56-54 και με 64-58 στο 35’, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι στα τελευταία λεπτά και πήραν τη νίκη με 72-68 με πρώτο σκόρερ τον Πολ που σημείωσε 17 πόντους, τον Κουζμίνσκας να έχει 11 πόντους και τον Πρίντεζη 10. Από το Περιστέρι, ο Βασιλόπουλος είχε 14 πόντους, ο Σκορδίλης 12 και ο Χάτσερ 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 38-33, 56-54, 68-72

Περιστέρι (Ζούρος): Ξανθόπουλος 4(1), Γκρέι 13(1), Σαλούστρος 2, Βασιλόπουλος 14(4), Μόρισον 6, Χάτσερ 10(2), Αγραβάνης 5, Σκορδίλης 12, Μπλείκ 2, Γόντικας.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Πάντερ 9 (1τρ., 3 ριμπ., 1 ασ. 1 κλεψ.), Πολ 17 (4 τρ., 6 ριμπ. 1 ασ. 1 κλεψ.), Κόνιαρης 6 (1 τρ. 3 ριμπ., 2 ασ., 4 κλεψ.), Τσέρι (2 ριμπ., 3 ασ.), Πρίντεζης 10 (1 τρ. 2 ριμπ.), Παπανικολάου 7 (1 τρ., 3 ριμπ., 1 κόψ.), Κουζμίνσκας 11 (1 ριμπ., 1 κλεψ.), Ρούμπιτ 6 (3 ριμπ. ,1 ασ. 1 τάπα, ) Χαπ 6 (2 ριμπ., 1 ασ. 1 κλεψ.)

Φωτό: olympiacosbc.gr