Άνετα στο Ρέθυμνο το Περιστέρι

Written by  Οκτ 05, 2019

Εύκολα πέρασε από την Κρήτη το Περιστέρι Winmasters, που επικράτησε άνετα με 79-60 του Ρεθύμνου Cretan Kings και πιστοποίησε την καλή αγωνιστική κατάσταση, στην οποία βρίσκεται στο ξεκίνημα της χρονιάς.

Το Περιστέρι μπήκε με πιο καθαρό μυαλό στο παιχνίδι και πήρε νωρίς διαφορά 9 πόντων (2-11), ενώ, πατά την προσπάθεια των γηπεδούχων να μειώσουν και να πλησιάσουν, εν δυσκολεύθηκε να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +10 (15-25).

Οι φιλοξενούμενοι ουσιαστικά τελείωσαν τη… δουλειά από νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού με τρομερή άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση, έστειλαν τη διαφορά στο +19 (17-36), διατηρώντας το προβάδισμα ασφαλείας μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, που τους βρήκε να προηγούνται με 25-40.

Το Ρέθυμνο δεν μπορούσε να βρει τρόπο να ξαναμπεί στην αναμέτρηση και να μειώσει τη διαφορά, με το Περιστέρι να διατηρεί χωρίς κόπο το προβάδισμα στα ίδια επίπεδα μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου (43-58), ενώ η τελευταία φορά που οι γηπεδούχοι έδειξαν να απειλούν ήταν όταν μείωσαν στο 32’ σε 52-61.

Από το σημείο εκείνο και μετά, το Περιστέρι ξαναπάτησε το γκάζι, έφτασε τη διαφορά στους 22 (57-79) και πήρε τη νίκη με το τελικό 60-79.

Τρεις παίκτες του Περιστερίου είχαν από 13 πόντους, με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο να προσθέτει 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, τον Στήβεν Γκρέι 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ και τον Μάικ Μόλισον 6 ριμπάουντ, ενώ από το Ρέθυμνο, ο Κόνερ Φράνκαμπ είχε 21 πόντους και ο Τζάρβις Γκάρετ 18 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 25-40, 43-58, 60-79

Φωτό: peristeribc.gr (πρακτορείο ΙΝΤΙΜΕ)