Τα… κανόνια της Λήμνου βομβάρδισαν τον Πανιώνιο!

Written by  Οκτ 05, 2019

Με εντυπωσιακή επίδοση από τα 6,75 μ.  ο Ήφαιστος Λήμνου πέρασε εύκολα από την έδρα του Πανιωνίου Su Casa με 83-69 και πήρε την δεύτερη νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις, δείχνοντας σε πολύ καλή κατάσταση στο ξεκίνημα της χρονιάς αντίθετα με τους νεοσμυρνιώτες που ψάχνουν να βρουν αγωνιστική ταυτότητα.

Ο Ήφαιστος τελείωσε με το εντυπωσιακό 14/28 στα τρίποντα, επίδοση που του έδωσε τη δυνατότητα να βρίσκει λύσεις άνετα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δεν κινδύνεψε καθόλου από τους «κυανέρυθρους» που ξεκίνησαν πολύ… χλωμοί το φετινό πρωτάθλημα.

Με μπροστάρη τον Μολντοβεάνου, ο Ήφαιστος άρχισε να παίρνει μια διαφορά (9-18 στο 6’) και έφτασε ακόμα και το +10 (13-23), κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά με 16-23.

Με συνεχόμενα τρίποντα οι φιλοξενούμενοι έστειλαν τη διαφορά στο +13 (16-29) και ανέλαβαν πλήρως τον έλεγχο της αναμέτρησης, αλλά ο Πανιώνιος με σερί 8-0 μάζεψε την κατάσταση, μειώνοντας στους 5 (27-32).

Οι νεοσμυρνιώτες, ωστόσο, δεν κατάφεραν να δώσουν συνέχεια στην προσπάθειά τους, με τον Ήφαιστο να απαντά με δικό του σερί 9-0 για να κλείσει το ημίχρονο με τη μέγιστη διαφορά (27-41).

Ο Ήφαιστος καθάρισε τη νίκη πολύ νωρίς στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου καθώς με πολύ καλή άμυνα, ανέβασε κι άλλο τη διαφορά, έφτασε το +22 στο 24’ (30-52) και δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης της ανωτερότητάς του.

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τον Ήφαιστο να προηγείται με 47-64 και η τελευταία περίοδος κύλησε με την ομάδα της Λήμνου να διατηρεί τα κεκτημένα της, φτάνοντας στην άνετη νίκη με 69-83.

Ο Τζέρι Σμιθ τελείωσε με 20 πόντους και 7 ασίστ, ο Βλαντ Μολντοβεάνου είχε 14 πόντους με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Σπύρος Μούρτος είχε 11 πόντους για την ομάδα της Λήμνου, ενώ από τον Πανιώνιο, ο Δημήτρης Βεργίνης σημείωσε 14 πόντους, ο Φώτης Λαμπρόπουλος 13 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Άντονι Λι 12 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 27-41, 47-64, 69-83

Φωτό: ESAKE