Άνετα η ΑΕΚ τον Κολοσσό

Written by  Οκτ 06, 2019

Εύκολο απόγευμα πέρασε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, όπου απέναντι στον Κολοσσό H Hotels δεν δυσκολεύθηκε να πάρει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα με 93-69 και απόλαυσε την γιορτή που είχε ετοιμάσει για τους φιλάθλους της.

Σε μια όμορφη ατμόσφαιρα, όπου πριν την έναρξη της αναμέτρησης η διοίκηση της ΚΑΕ ΑΕΚ τίμησε τη μνήμη του… πρωτομάστορα του έπους του 1968, Νίκου Μήλα, ο οποίος έφυγε από τη ζωή τον περασμένο Ιούλιο, η «Ένωση» έπιασε καλή απόδοση, μοίρασε θέαμα και χάρισε όμορφες στιγμές σε όλους παραβρέθηκαν στο γήπεδο.

Με ενέργεια και διάθεση να τρέξει, η ΑΕΚ προηγήθηκε νωρίς με 12-5, πήρε τον έλεγχο του αγώνα και δεν δυσκολεύθηκε να φτάσει στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου σε προβάδισμα 20-14, ενώ με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου, άρχισε να ανοίγει τη διαφορά, φτάνοντας στο τέλος του ημιχρόνου να προηγείται με +16 (45-29).

Με… φτερά στα πόδια, οι παίκτες της ΑΕΚ συνέχισαν να τρέχουν στο γήπεδο και να παίζουν εξαιρετική άμυνα, έφτασαν γρήγορα το +21 (52-31) και ουσιαστικά καθάρισαν πλήρως την αναμέτρηση.

Η όποια προσπάθεια του Κολοσσού να δείξει σημάδια αντίδρασης, κυρίως με τον Μπρέιζελτον που με προσωπικούς πόντους έφερε ένα σερί 8-0 για να μειώσουν οι Ροδίτες σε 52-39, ήταν η τελευταία αναλαμπή των φιλοξενούμενων, με την ΑΕΚ να πατάει ξανά… γκάζι και να φτάνει στο +20 και πάλι στο τέλος της περιόδου (71-51).

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την ΑΕΚ να φτάνει εύκολα στο τελικό 93-69 και να παίρνει ξεκούραστα την πρώτη της φετινή νίκη.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ έκανε μεγάλο παιχνίδι με 25 πόντους και 4 ριμπάουντ, όπως και ο Ρέι Κέντρικ που σημείωσε 23 πόντους, ο Χάρης Γιαννόπουλος σημείωσε 12 πόντους, ο Στέφαν Γιάνκοβιτς 11 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Δημήτρης Μαυροειδής είχε 10 πόντους με 8 ριμπάουντ.

Από τον Κολοσσό, ο Λασάν Κρομά είχε 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ και ο Τάιρον Μπρέιζελτον 11 πόντους με 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 45-29, 51-71, 93-69