Εύκολα κράτησε το αήττητο το Περιστέρι

Written by  Οκτ 12, 2019

Με εντυπωσιακή τελευταία περίοδο, το Περιστέρι Winmasters πήρε την τρίτη νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές, επικρατώντας του Πανιωνίου Su Casa με 95-69, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους χωρίς θετικό αποτέλεσμα μετά και την 3η αγωνιστική.

Έπειτα από τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, το Περιστέρι άρχισε να παίρνει μπροστά, να δημιουργεί μια διαφορά και έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 26-19.

Ο Πανιώνιος προσπάθησε να βγάλει μια κάποια αντίδραση και ισοφάρισε σε 31-31, όμως, ήταν η τελευταία φορά που είχε επαφή με το σκορ, αφού το Περιστέρι απάντησε άμεσα με σερί 10-0, προηγήθηκε με 41-31 και έκλεισε το ημίχρονο με 42-36.

Με τους γηπεδούχους να διατηρούν χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία το προβάδισμά τους, η διαφορά έφτασε το +11 στο τέλος του δεκάλεπτου και από το σημείο εκείνο και έπειτα άρχισε το… σφυροκόπημα, αφού με τρομερά πιεστική άμυνα και με την περιφέρειά του να πετάει… φωτιές, το Περιστέρι έκανε ένα εντυπωσιακό σερί έφτασε τη διαφορά ακόμα και το +30 (92-62) και έκλεισε το παιχνίδι με μια ευρεία νίκη με 95-69.

Ο Σκούτσι Σμιθ σημείωσε 16 πόντους, ο Γάιος Σκορδίλης και ο Γουίλ Χάτσερ είχαν από 13 πόντους, ο Χρήστος Σαλούστρος είχε 12 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος είχε 11 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο Μοχάμεντ Πάσαλιτς ήταν πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων με 15 πόντους και 5 ασίστ, ο Φρανσουά Λιούις είχε 13 πόντους με 5 ριμπάουντ, ο Ρίκι ΜακΓκιλ σημείωσε 11 πόντους με 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Δημήτρης Βεργίνης σημείωσε 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 42-36, 69-58, 95-69