«Καρδιοχτύπι» και νίκη στον πόντο για τον Προμηθέα

Written by  Οκτ 19, 2019

Ο Προμηθέας Πάτρας τα χρειάστηκε απέναντι στον Κολοσσό H Hotels, όμως, στα τελευταία δευτερόλεπτα βρήκε δυνάμεις και ανέτρεψε την κατάσταση, παίρνοντας μια πολύ δύσκολη, όπως αποδείχθηκε νίκη με 81-80 και κοιτάει τη συνέχεια της χρονιάς του.

Οι Πατρινοί παρουσιάστηκαν κουρασμένοι από το ταξίδι στη Γερμανία για το Eurocup, κάτι που οι Ροδίτες εκμεταλλεύτηκαν για να διεκδικήσουν μια νίκη σε μια έδρα που λίγες ομάδες θα περάσουν, αλλά στο τέλος τους πρόδωσε η απειρία και οι περισσότερες λύσεις που είχαν οι γηπεδούχοι, καθώς και η έλλειψη καθαρού μυαλού στην τελευταία κρίσιμη επίθεση.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, όταν ο Προμηθέας βρέθηκε μπροστά με 8-4, ο Κολοσσός ισορρόπησε την κατάσταση και πέρασε μπροστά με 8-10, με τις δυο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ πριν οι γηπεδούχοι πάρουν μια μικρή διαφορά (21-15) και το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου βρήκε τους Πατρινούς να προηγούνται με 21-17.

Η συνέχεια, ωστόσο, άνηκε στους φιλοξενούμενους, έφεραν το παιχνίδι ξανά στα ίσια και με σερί 9-0 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 31-38, έφτασαν ακόμα και το +9 (33-42) και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 39-45.

Με τρίποντο του Παύλος, ο Κολοσσός έφερε ξανά τη διαφορά στο +9 (39-48), με τον Προμηθέα να μην μπορεί να βρει λύσεις να μειώσει αισθητά, να φτάνει μέχρι το 50-52, αλλά οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση, έφτασαν ξανά το +8 (53-61) και προηγήθηκαν στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου με 58-64.

Συγκλονιστική η τελευταία περίοδος με τον Προμηθέα να αρχίζει να βρίσκει τα πατήματά του και να ανατρέπει την κατάσταση, παίρνοντας προβάδισμα με 71-68 και ανακτώντας και την ψυχολογία της αναμέτρησης, έφτασαν ακόμα και το +8 (78-70), όμως, ο Κολοσσός μείωσε σταδιακά και θα μπορούσε να πάρει τη νίκη, αν το τρίποντο του Μπρέιζελτον στα 10’’ έβρισκε στόχο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη και μια βαθιά… ανάσα με 81-80.

Ο Κρις Μπαμπ ήταν ο κορυφαίος του Προμηθέα με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ, με τον Δημήτρη Αγραβάνη να κάνει μεγάλο παιχνίδι με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ και τον Οκτάβιους Έλλις να έχει 10 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Από τον Κολοσσό, ο Ντόνοβαν Τζάκσον τελείωσε με 22 πόντους, ο Λασανά Κρομά είχε 11 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Σταύρος Τουντζιαράκης με τον Ταϊρόν Μπρέιζελτον είχαν από 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 39-45, 58-64, 81-80