Συνεχίζει εντυπωσιακά το αήττητό του το Περιστέρι

Written by  Οκτ 26, 2019

Το Περιστέρι Winmasters πραγματοποίησε μία ακόμα μεγάλη εμφάνιση και επικράτησε άνετα του Λαυρίου Megabolt με 88-62, διατηρώντας το φετινό αήττητό του και συνεχίζει να εντυπωσιάζει στο ξεκίνημα της χρονιάς.

Με φόρα από την ευρωπαϊκή του νίκη, το Περιστέρι έκανε το τέλειο πρώτο δεκάλεπτο, αφού ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 8-0, ενώ με ασφυκτική άμυνα που έπνιξε τους φιλοξενούμενους, έφτασε εύκολα το +19 (24-5) και έκλεισε εντυπωσιακά την περίοδο έχοντας εδραιώσει μια τεράστια διαφορά για έναρξη παιχνιδιού (31-11).

Το Λαύριο αντέδρασε και μέσα σε 3’ κάλυψε με ένα σερί 10-0 τα μισά της διαφοράς (31-21), όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τους γηπεδούχους να μην επιτρέπουν να πλησιάσει περισσότερο, να ανεβάζουν και πάλι τη διαφορά και να κλείνουν το ημίχρονο με προβάδισμα 48-29.

Το Περιστέρι ξεκίνησε εντυπωσιακά και το δεύτερο ημίχρονο και με σερί 14-2 στα πρώτα λεπτά, εκτόξευσε τη διαφορά στο +31 (62-31) και είχε ήδη καθαρίσει με την υπόθεση νίκη.

Με τους γηπεδούχους να ρίχνουν τον ρυθμό τους, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 71-46, το Λαύριο μείωσε την διαφορά στους 16 (76-60) και το μόνο που απέμενε ήταν το τελικό αποτέλεσμα που ήρθε με 88-62 σε μια χορταστική εμφάνιση για την ομάδα των Δυτικών Προαστίων.

Ο Στηβεν Γκρέι πρόσθεσε άλλη μία μεγάλη εμφάνιση στο ενεργητικό του με 23 πόντους, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Μπι Τζέι Μπλέικ σημείωσε 12 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Γάιος Σκορδίλης με τον Κώστα Γόντικα είχαν από 10 πόντους.

Από το Λαύριο, ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο Γκλιν Γουότσον με 15 πόντους και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 31-11, 48-29, 71-46, 88-62

Φωτό: ESAKE