Το Ρέθυμνο έχει… ζωή και «βύθισε» κι άλλο την ΑΕΚ

Written by  Οκτ 27, 2019

Το Ρέθυμνο Cretan Kings έδειξε σημάδια… ζωής, έπαιξε εξαιρετικά απέναντι σε μια ΑΕΚ που ακόμα ψάχνει να βρει την αγωνιστική της ταυτότητα και πήρε την πρώτη του νίκη στο Πρωτάθλημα με 75-67, πιάνοντας την «Ένωση» στο 1-4, με την ουρά της βαθμολογίας να έχει πλέον ιδιαίτερο ενδιαφέρον, με συνωστισμό των δυο ομάδων μαζί με τους ΠΑΟΚ, Άρη και Λάρισα.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την τρομερή αστοχία της ΑΕΚ και προηγήθηκαν νωρίς με 8-2, ενώ με τρομερή άμυνα που κράτησε την «Ένωση» πολύ χαμηλά, έφτασαν ακόμα και το +14 (17-3), κλείνοντας μια πάρα πολύ καλή πρώτη περίοδο με προβάδισμα 20-11.

Η ΑΕΚ πάλεψε για να καλύψει τη διαφορά, καταφέρνοντας μόνο να φτάσει μόνο στα… μισά της διαδρομής (31-25), αλλά το Ρέθυμνο δεν της επέτρεψε να πλησιάσει περισσότερο και το ημίχρονο βρήκε τους Κρητικούς να προηγούνται με 43-36.

Το Ρέθυμνο διατήρησε το προβάδισμά του σε όλη τη διάρκεια και του τρίτου δεκάλεπτου, με την ΑΕΚ να δείχνει κάκιστη εικόνα και τη διαφορά να φτάνει ξανά το +15 (61-46) και τους γηπεδούχους να έχουν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού, κλείνοντας την περίοδο με σημαντικό προβάδισμα 61-48.

Η ΑΕΚ έκανε την τελική της απόπειρα να κάνει την ανατροπή και απείλησε με αξιώσεις, μειώνοντας σε 71-67 στο τελευταίο δίλεπτο, αλλά οι γηπεδούχοι άντεξαν την πίεση, διατήρησαν τα κεκτημένα και πήραν τη νίκη με 75-67, που τους δίνει τη δυνατότητα να αντιμετωπίσουν το μέλλον τους με μια επιπλέον… ανάσα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Αντρέας Χριστοδούλου με 19 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Κόνερ Φράνκαμπ είχε 17 πόντους με 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Ντέηβιντ Χότον σημείωσε 8 πόντους με 10 ριμπάουντ.

Από την ΑΕΚ, ο Κιθ Λάνγκφορντ είχε 17 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Βασίλης Τολιόπουλος σημείωσε 11 πόντους και ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος είχε 10 πόντους με 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 43-36, 61-48, 75-67