Άνετα ο Ιωνικός, με σκορ και θέαμα τον Ηρακλή

Written by  Νοε 02, 2019

Εντυπωσιακός ο Ιωνικός Νίκαιας Affidea επικράτησε πολύ εύκολα του Ηρακλή με   και συνεχίζει την θετική του πορεία στον πρωτάθλημα, μετά και την 6η αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι έκαναν εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, όταν και πήραν την μεγάλη διαφορά και από το σημείο εκείνο και έπειτα χαλάρωσαν και απόλαυσαν το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Τα παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα, με τις δυο ομάδες να κάνουν αναγνωριστικά βήματα στο παρκέ, με τον Ιωνικό να προηγείται με 17-10 στο 6’ και τον Ηρακλή να καλύπτει την απόσταση, μειώνοντας στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου σε 23-21.

Οι γηπεδούχοι πήραν μια διαφορά και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου (29-23), που τους έδωσε την ευκαιρία να αναλάβουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, ενώ έφτασαν και τους 8 (41-33), πριν το πλούσιο πρώτο ημίχρονο τους βρει να προηγούνται με 50-44.

Όσοι περίμεναν ντέρμπι και στο δεύτερο ημίχρονο διαψεύστηκαν, αφού ο Ιωνικός έκανε εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο, στη διάρκεια του οποίου έπιασε από τον… λαιμό τους φιλοξενούμενους και, αρχικά με σερί 8-0 έστειλε τη διαφορά στους 15 (65-50) και, στη συνέχεια με νέο σερί 14-0 την εκτόξευσαν στο +27 (79-52), πριν η περίοδος λήξει με 80-55 και ουσιαστικά η υπόθεση νίκη να έχει καθαρίσει.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ιωνικός κατέβασε στροφές και έπαιξε απλώς για να διατηρήσει τα κεκτημένα του, με τον Ηρακλή να καταφέρνει μόνο να μειώσει στο τελικό 88-74.

Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος είχε 14 πόντους με 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Στήβεν Μπαρτ είχε επίσης 14 πόντους, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έκανε double-doubleμε 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Μάριος Μπατής σημείωσε 11 πόντους και ο Θωμάς Κώττας είχε 10 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Για τον Ηρακλή, ο Όλιβιε Χάνλαν σημείωσε 20 πόντους, ο Άλεξ Ντέηβις είχε 18 πόντους με 7 ριμπάουντ και ο Σωτήρης Μανωλόπουλος είχε 13 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 50-44, 80-55, 88-74