Ο Κολοσσός το θρίλερ, σε περιπέτειες ο Άρης

Written by  Νοε 02, 2019

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε έπειτα από δύο παρατάσεις, ο Κολοσσός H Hotels επικράτησε του Άρη με 87-85 (κ.α. 71-71, παρ.1 77-77) και παρέμεινε στις θέσεις των play off, βάζοντας σε περιπέτειες τους Θεσσαλονικείς που παραμένουν στις τελευταίες θέσεις με απολογισμό 1-5.

Ο Άρης μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-2 στο 3’, με τον Κολοσσό να απαντάμε ένα σερί 12-0 για να ανατρέψει την κατάσταση και να προηγηθεί με 8-14, με τους «κίτρινους» να ισορροπούν και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 19-18.

Η δεύτερη περίοδος άνηκε στους φιλοξενούμενους που με πιεστική άμυνα άρχισαν να δημιουργούν μια διαφορά (21-27), την διατήρησαν παρά την πίεση του Άρη και πήγαν και στο +7 στο τέλος του ημιχρόνου (29-36).

Το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο πήρε μια άγρια ομορφιά, με τον Άρη να πλησιάζει και να περνά μπροστά με 43-42 και τον Κολοσσό να αντέχει στους… κραδασμούς να ανακτά το προβάδισμά του και να κλείνει το δεκάλεπτο με προβάδισμα 49-50.

Ο Άρης έβγαλε το ένστικτο της… επιβίωσης στην τελευταία περίοδο, όταν με σερί 8-0 προηγήθηκε με 57-50 και πήρε τον έλεγχο του αγώνα, όμως, ο Κολοσσός επέστρεψε και με μεγάλα σουτ, βρέθηκε μπροστά στο τελευταίο λεπτό (70-71).

Ο Ντραγκίσεβιτς με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 71-71, ο Άρης έχασε συνεχόμενες ευκαιρίες να σκοράρει και ο Κολοσσός είχε την τελευταία ευκαιρία να πάρει το ματς, αλλά το σουτ του Μπέιζελτον βρήκε σίδερο και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, ο Άρης προηγήθηκε με 77-74, έχασε αρκετές ευκαιρίες να πάρει την νίκη και ο Μπρέιζελτον με νέα μεγάλη προσπάθεια ισοφάρισε σε 77-77 και με τους γηπεδούχους να μην καταφέρνουν να εκδηλώσουν καν την τελευταία τους επίθεση, το παιχνίδι πήγε στην δεύτερη παράταση.

Ο Άρης προηγήθηκε με 85-82, δεν εκμεταλλεύτηκε ξανά τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν για να πάρει το παιχνίδι και ο Τζάκσον με τεράστιο τρίποντο στα 11’’ πριν τη λήξη έδωσε προβάδισμα στον Κολοσσό με 85-87, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, αφού ο Ντραγκίσεβιτς μπλοκαρίστηκε από τον Αγκμπελέσε και οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν μια σπουδαία επικράτηση.

Ο Ταϊρόν Μπρέιζελτον ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Λασανά Κρομά είχε επίσης 18 πόντους με 4 ριμπάουντ, ο Σταύρος Τουντζιαράκης είχε 15 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Ντόνοβαν Τζάκσον, εξτός από το νικητήριο τρίποντο είχε συνολικά 12 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Για τον Άρη, ο Τζέιλεν Μόρρις έκανε double-double με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους σημείωσε 19 πόντους με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Βλαντιμίρ Ντραγκίσεβιτς είχε 14 πόντους με 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 29-36, 49-50, 71-71, 77-77 (παρ.1),