Ντέρμπι με τα όλα του και «στοπ» του Προμηθέα στο αήττητο του Περιστερίου

Written by  Νοε 02, 2019

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, ο Προμηθέας Πάτρας θριάμβευσε επί του Περιστερίου Winmasters με 64-60 και σταμάτησε το αήττητο σερί του, σε ένα παιχνίδι που χάρισε πολλές συγκινήσεις σε όλους όσοι το παρακολούθησαν.

Οι δυο ομάδες προσέφεραν πλούσιο θέαμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με το Περιστέρι να προηγείται με 3-7 και τον Προμηθέα να απαντά με σερί 8-0 για το 11-7 που του έδωσε το προβάδισμα στο πρώτο μέρος, ενώ έφτασε και το +6 (19-13), πριν ο Χάτσερ μειώσει στο τέλος του δεκάλεπτου σε 19-16.

Ο Προμηθέας πήρε ξανά προβάδισμα με 5 πόντους (25-20), το Περιστέρι πλησίασε και πέρασε με τη σειρά του μπροστά με 32-33 και το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο ισόπαλες με 38-38.

Το παιχνίδι ήταν κακό στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν και τις άμυνες να κερδίζουν τις μάχες, με το Περιστέρι να προηγείται με 43-47, αλλά να μένει χωρίς πόντο για περίπου 4’ και η περίοδος έληξε με 46-47 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Το παιχνίδι κινήθηκε στην… κόψη του ξυραφιού, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο και το φινάλε να είναι συγκλονιστικό. Ο Κρις Μπαμπ που ήταν άστοχος σε όλη η διάρκεια του αγώνα με μεγάλο τρίποντο στα 48’’έδωσε προβάδισμα στον Προμηθέα με 62-60, το Περιστέρι δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και ο Ρόμπινσον με 2/2 βολές έκανε το 64-60, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, που πανηγυρίστηκε έντονα από τους φιλάθλους του Προμηθέα.

Ο Τζέραλντ Ρόμπινσον ήταν ο πρώτος σκόρερ του Προμηθέα με 16 πόντους, ενώ ο Λάνγκστον Χολ είχε 9 πόντους με 6 ασίστ, ενώ από το Περιστέρι ο Γουίλ Χάτσερ είχε 11 πόντους με 4 ασίστ και ο Μόουζες Κίνγκσλεϊ 10 πόντους με 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 38-38, 46-47, 64-60

Φωτό: promithesbc.gr