Πέρασε και από το «Σ. Μπεφόν» το Λαύριο

Written by  Νοε 16, 2019

Το Λαύριο Megabolt συνεχίζει την εντυπωσιακή φετινή του πορεία, αφού επικράτησε με 77-71 εκτός έδρας του Πανιωνίου Su Casa και παρέμεινε στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλά και προηγήθηκαν με 2-8 στο 2’, με τον Πανιώνιο να αντιδρά άμεσα και να ανατρέπει την κατάσταση, παίρνοντας προβάδισμα με 15-12, όμως, το Λαύριο βρήκε μεγάλα σουτ από την περιφέρεια και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με μπροστά με 17-23.

Το Λαύριο εξακολουθούσε να «βομβαρδίζει» από τα 6,75μ. και έστειλε τη διαφορά πολύ γρήγορα στο +12 (19-31), αλλά αυτή ήταν η σειρά των «κυανέρυθρων» να απαντήσουν και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να ισοφαρίσουν με την λήξη του ημιχρόνου σε 37-37.

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 41-37 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά το Λαύριο βρήκε λύσεις και όχι μόνο δεν επέτρεψε να ξεφύγει, αλλά πέρασε μπροστά με 47-51 και οι δυο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος της περιόδου που βρήκε και πάλι τους γηπεδούχους να προηγούνται με 56-53.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο που το Λαύριο άρχισε να «χτίζει» μια διαφορά (67-74), που ήταν ικανή να το κρατήσει μέχρι το τέλος, όταν και πήρε τη νίκη με το τελικό 71-77.

Ο Κουέντον Ντεκόζι ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τον Γκλιν Γουότσον να προσθέτει 10 πόντους, ενώ από τον Πανιώνιο, ο Ταϊρίκ Ντάρεν σημείωσε 18 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Σαμάρντο Σάμουελς είχε 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Γιώργος Καμπερίδης είχε 16 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 37-37, 56-53, 71-77