Ο Λάνγκφορντ «εκτέλεσε» μόνος του τον Ηρακλή

Written by  Νοε 16, 2019

Ο Κιθ Λάνγκφορντ είναι… σεληνιασμένος το τελευταίο διάστημα, οδηγώντας την ΑΕΚ στην νίκη αυτή τη φορά εκτός έδρας επί του Ηρακλή με 77-68 και να ανέβει στο 3-4.

Ο Αμερικανός σημείωσε σχεδόν τους μισούς πόντους της ομάδας του και ήταν ασταμάτητος απέναντι στον «Γηραιό» που αντιστάθηκε, αλλά, έχοντας στερηθεί και τον Γκάρετ, ο οποίος ήταν εκτός αποστολής και πλέον αποτελεί ξένο σώμα στην ομάδα του, δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι σημαντικό στο παιχνίδι.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε 6-11 στο 5’, ενώ έφτασε και το +9 (9-18) παίρνοντας από την αρχή κεφάλι και κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 20-24.

Με σερί 7-0 ο Ηρακλής πέρασε μπροστά με 27-24 και, παίζοντας πολύ καλή άμυνα έφτασε την διαφορά και τους 5 πόντους (35-30), αλλά και πάλι η «Ένωση» αντέδρασε και έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 42-46.

Η ΑΕΚ εξακολουθούσε να διατηρεί το προβάδισμά της, φτάνοντας και πάλι το +9 (51-60) και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά για το 52-63, με τον Ηρακλή να κάνει την τελική προσπάθειά του για να επιστρέψει, μειώνοντας με σερί 9-0 σε 61-63.

Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, άντεξαν, δεν επέτρεψαν να ολοκληρωθεί η ανατροπή και πήραν τη νίκη με 68-77.

Μακράν κορυφαίος όλων ήταν ο Κιθ Λάνγκφορντ, ο οποίος σταμάτησε στους 35 πόντους με 4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 15/16 βολές ο Νίκος Γκίκας είχε 12 πόντους και ο Στέφαν Γιάνκοβιτς πρόσθεσε 10 πόντους.

Από τον Ηρακλή, ο Άλεξ Ντέηβις είχε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Τζαμάλ Σούλερ 11 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 42-46, 52-63, 68-77