Μεγάλο «διπλό» στη Λήμνο ο Ιωνικός

Written by  Νοε 30, 2019

Με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να πραγματοποιεί μεγάλη εμφάνιση, ο Ιωνικός Νίκαιας Affidea πήρε τεράστια εκτός έδρας νίκη επί του Ηφαίστου Λήμνου με 79-68 και εδραιώνεται στις θέσεις της πρώτης οκτάδας.

Με σφιχτή άμυνα, ο Ιωνικός πήρε κεφάλι στο σκορ από πολύ νωρίς (2-7 στο 4’) και, χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα, βρέθηκε μπροστά στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με 12-16.

Ο Ιωνικός πατούσε πολύ καλύτερα στο παρκέ και με σερί 6-0 έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά στο παιχνίδι (12-22), με τους γηπεδούχους να κάνουν μια προσπάθεια να μειώσουν και να φτάνουν στο 28-33, αλλά δέχθηκαν σερί 7-0 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με διαφορά 12 πόντων (28-40).

Το τρίποντο του ασταμάτητου Λουκά Μαυροκεφαλίδη έστειλε τη διαφορά στην μέγιστη τιμή της (28-43), με τον Ήφαιστο να προσπαθεί να βρει τρόπο να μειώσει και τα κατάφερε αρχικά να φτάσει στο 47-53, όμως, οι παίκτες του Ιωνικού βρήκαν μεγάλα σουτ από την περιφέρεια πριν το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρωθεί με την διαφορά στο 51-62.

Η τελευταία περίοδος είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με τον Ήφαιστο να μειώνει στον πόντο (65-66) και να βάζει «φωτιά» στις κερκίδες, όμως, οι φιλοξενούμενοι ήταν αποφασισμένοι να μην χάσουν την ευκαιρία τους και με τεράστια σουτ από τους Μπαρτ και Μαυροκεφαλίδη, έστειλαν ξανά τη διαφορά στο +12 (67-79) και ουσιαστικά έκοψαν κάθε ελπίδα στους Λημνιώτες να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Το τελικό 68-79 πανηγυρίστηκε έντονα από τους Νικαιώτες που συνεχίζουν να έχουν καλή παρουσία στο πρωτάθλημα και, κατά κάποιον τρόπο… ρέφαραν την εντός έδρας ήττα της περασμένης αγωνιστικής με τον Κολοσσό.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν συγκλονιστικός, τελειώνοντας με 29 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Στηβ Μπαρτ ήταν επίσης εξαιρετικός με 20 πόντους και 4 ασίστ, ο Ρόλαντ Σάφτενααρ πρόσθεσε 12 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος είχε 10 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Από τον Ήφαιστο, ο Σον Έβανς έκανε double-double με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ, οΜάριο Λιτλ είχε 15 πόντους και ο Βλαντ Μολντοβεάνου πρόσθεσε 10 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 28-40, 51-62, 68-79