Νίκη σωτηρίας το Ρέθυμνο, μπλέκει περισσότερο ο Άρης

Written by  Νοε 30, 2019

Το Ρέθυμνο Cretan Kings πήρε πολύ σημαντική νίκη στο ντέρμπι των ουραγών επί του Άρη με 70-63 και μαζί σημαντική ανάσα σωτηρίας με μια καλή διαφορά, βυθίζοντας ακόμα περισσότερο σε περιπέτειες τους «κιτρινόμαυρους» που παίζουν κάθε παιχνίδι πια για την σωτηρία και την ιστορία τους.

Ο Άρης προηγήθηκε με 6-0 στα πρώτα λεπτά, με το Ρέθυμνο να βρίσκει τρόπο για να καλύψει τη διαφορά και να προηγηθεί με 11-10 και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 17-15.

Το Ρέθυμνο βρέθηκε για πρώτη φορά στο +6 με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου, με τον Άρη να επιστρέφει γρήγορα και να μειώνει σε 24-23, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 5 πόντους (28-23), πριν οι φιλοξενούμενοι απαντήσουν με σερί 9-1 για να προηγηθούν με 29-32, για να δεχθούν ένα νέο 7-0 για το 36-32, φτάνοντας στο ημίχρονο με προβάδισμα 36-34.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος και πήραν διαφορά 7 πόντων (48-41), με τον Άρη να μειώνει σε 50-48, αλλά δεν υπήρξε συνέχεια με το Ρέθυμνο να ξεφεύγει ξανά και να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο με 59-50.

Το παιχνίδι ήταν αναμενόμενο ότι θα είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με τον Άρη να μειώνει εκ νέου σε 62-59, το Ρέθυμνο να αντέχει στην πίεση και στο τέλος να παίρνει την πολύ σημαντική νίκη-σωτηρίας, με 70-63 και να χειροκροτείται από τους φιλάθλους του.

Ο Κόνερ Φράνκαμπ ήταν εκπληκτικός, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 26 πόντους και 3 ασίστ, με τον Ντέηβιντ Χότον να σημειώνει 12 πόντους με 3 ριμπάουντ, ενώ από τον Άρη, ο Λευτέρης Μποχωρίδης είχε 15 πόντους με 7 ριμπάουντ, ο Βλάντο Ντραγκίσεβιτς είχε 13 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Μίλαν Μιλόσεβιτς 11 πόντους με 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 36-34, 59-50, 70-63