«Ζωντανός» ο Πανιώνιος, ασφυκτιά ο Άρης

Written by  Δεκ 08, 2019

Ο Πανιώνιος Su Casa πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη στο «Nick Galis Hall» επί του Άρη με 86-80 και πήρε μεγάλη «ανάσα» για τη σωτηρία του, βυθίζοντας τον πάλαι ποτέ «Αυτοκράτορα» του ελληνικού μπάσκετ ακόμα περισσότερο στον πάτο της βαθμολογίας, με τους φιλάθλους στο τέλος να ξεσπούν σε αποδοκιμασίες.

Η αναμέτρηση είχε πάθος, ένταση και δυνατές μάχες, με τους «κυανέρυθρους» να είναι πιο ψύχραιμοι στο τελευταίο δίλεπτο της αναμέτρησης και να παίρνουν την μεγάλη νίκη που τους επιτρέπει να σκέφτονται το μέλλον τους με μεγαλύτερη αισιοδοξία, την ίδια ώρα που στον Άρη αναζητούν σανίδα σωτηρίας προκειμένου να αποφύγουν ένα ιστορικό… δράμα.

Με τον Σάμουελς να παίρνει τις πρώτες προσπάθειες, ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 0-6 στο 2’, με τον Άρη να απαντά γρήγορα με σερί 7-0 για να περάσει μπροστά με 7-6, να φτάνει στο 17-13 και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με 20-19.

Ο Πανιώνιος μπήκε καλύτερα στη δεύτερη περίοδο, βρήκε ρυθμό και με τρίποντα του Καμπερίδη προηγήθηκε με 29-35, όμως, ο Άρης με τον Φιτζπάτρικ κυρίως, που είχε 4/5 τρίποντα και γενικά με το καλό του σουτ από την περιφέρεια (8/16 στο ημίχρονο), έμεινε κοντά και το πρώτο μέρος βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 47-49.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν με τη σειρά τους μεγάλα σουτ με την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου για να προηγηθούν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (49-59 και, παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να μειώσουν, αυτό δεν κατέστη δυνατό, με τους «κυανέρυθρους» να κλείνουν την περίοδο με προβάδισμα 60-68.

Ο Άρης έβγαλε ψυχή και πάθος με την έναρξη της τελευταίας περιόδου και έφερε το παιχνίδι στα ίσια (73-73), ενώ πέρασε μπροστά με 78-75, όμως, ο Ντούρεν με 7 συνεχόμενους πόντους έκανε το 78-82 και έκοψε τα «φτερά» των γηπεδούχων, με το τελικό 80-86 να χαρίζει τη νίκη στους φιλοξενούμενους και στις κερκίδες του Αλεξάνδρειου να ξεσπάσει γκρίνια και αποδοκιμασίες για την θέση που βρίσκεται η ομάδα.

Κορυφαίος των νικητών ο Δημήτρης Βεργίνης με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον πρωταγωνιστή των τελευταίων λεπτών Ταϊρίκ Ντούρεν να έχει 19 πόντους με 3 ασίστ, τον Σαμάρντο Σάμουελς 15 πόντους με 3 ριμπάουντ και τον Άντονι Λι να κάνει double-double με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τον Άρη, ο Τορλίν Φιτζπάτρικ σημείωσε 14 πόντους με 2 ριμπάουντ, ο Κεν Μπράουν είχε 12 πόντους με 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Μίλαν Μιλόσεβιτς είχε 12 πόντους με 8 ριμπάουντ και ο Βλαντιμίρ Ντραγκίσεβιτς με τον Τζέιλεν Μόρρις είχαν από 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 47-49, 60-68, 80-86

Φωτό: panioniosbc.gr