«Απόδραση» από το Ιβανώφειο για το Περιστέρι

Written by  Ιαν 04, 2020

Σημαντική εκτός έδρας νίκη σε μια από τις δύσκολες έδρες του Πρωταθλήματος πέτυχε το Περιστέρι winmasters, καθώς πέρασε από το Ιβανώφειο, επικρατώντας του Ηρακλή με 76-69 και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Ηρακλή να προσπαθεί να δημιουργήσει μια μικρή διαφορά (17-14), αλλά να μην καταφέρνει να ξεφύγει περισσότερο και η περίοδος να βρίσκει του αντιπάλους ισόπαλους με 18-18.

Ο Ηρακλής ήταν αυτός που πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, φτάνοντας ακόμα και το +9 (32-23) και, με το Περιστέρι να προσπαθεί να μείνει όσο πιο κοντά στο σκορ γίνεται, έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 38-32.

Το Περιστέρι βγήκε… σεληνιασμένο στο δεύτερο ημίχρονο, έπαιξε εξαιρετική άμυνα και με τους Γκρέι και Μορέιρα να οδηγούν στο σκοράρισμα, ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση, παίρνοντας προβάδισμα με 43-49 και έφτασε μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου με προβάδισμα 47-51.

Με 4 συνεχόμενους πόντους για το Περιστέρι, η διαφορά έφτασε το +8 (47-55) και οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, με τον Ηρακλή να προσπαθεί να κάνει την ανατροπή, μειώνοντας στο καλάθι (53-55), αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο, με την ομάδα των Δυτικών Προαστίων να φεύγει νικήτρια με το τελικό 69-76.

Ο Στήβεν Γκρέι ήταν ο κορυφαίος του Περιστερίου με 22 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Γιάνικ Μορέιρα είχε 17 πόντους με 9 ριμπάουντ, ο Γουίλ Χάτσερ είχε 13 πόντους με 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ και ο Κίνγκλεϊ Μόουζες πρόσθεσε 9 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 κοψίματα.

Από τον Ηρακλή, ο Ολιβιέρ Χάνλαν είχε 15 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Τζαμάλ Σούλερ σημείωσε 12 πόντους, ο Βασίλης Καββαδάς είχε 11 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Άλεξ Ντέηβις σημείωσε 10 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 38-32, 47-51, 69-76