Νίκη σωτηρίας για την Λάρισα, ήττα αγωνίας για τον ΠΑΟΚ

Written by  Ιαν 11, 2020

Η Λάρισα πήρε μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ με 95-85 και έκανε ένα τεράστιο βήμα για την σωτηρία της, καθώς αποσπάστηκε πια δύο νίκες από την επικίνδυνη ζώνη, αφήνοντας εκεί τον «Δικέφαλο του Βορρά» που δεν κατάφερε να συνεχίσει νικηφόρα, μετά την επικράτησή του επί του Άρη.

Η Λάρισα ξεκίνησε πολύ καλύτερα και με όπλο της την άμυνα, βρέθηκε μπροστά με 13-6 στο 5’, ενώ συνεχίζοντας να κρατά χαμηλά τους φιλοξενούμενους, προηγήθηκε ακόμα και με +15 (25-10), με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στο τέλος του δεκάλεπτου με 25-15.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν και πάλι το +15 (34-19) και είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, με τον ΠΑΟΚ, ωστόσο, να δείχνει σημάδια ανάκαμψης, να μειώνει σε 39-30 και να καταφέρνει να φτάσει στο τέλος του ημιχρόνου, έχοντας πλησιάσει στο 48-42.

Ο ΠΑΟΚ είχε μπει σε τροχιά... ανατροπής, καταφέρνοντας να περάσει μπροστά με 60-62, βρήκε μεγάλα σουτ και ψυχολογία για να προηγηθεί με 66-70 και το δεκάλεπτο έληξε με τρίποντο για την Λάρισα που μείωσε σε 69-70.

Το παιχνίδι παιζόταν στο… όριο, με την Λάρισα να βρίσκει μεγάλα σουτ και να χτίζει διαφορά 10 πόντων (91-81), ο οποία ήταν αρκετή για να της χαρίσει τη νίκη με το τελικό 95-85 και μαζί μια τεράστια βαθμολογική «ανάσα» για την συνέχεια.

Ο Άντονι Χίκι ήταν ασταμάτητος ολοκληρώνοντας με 26 πόντους, ο Μπίλυ Γκάρετ είχε 18 πόντους με 4 ασίστ, ο Νταρνέλ Χάρις είχε 13 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Τερέλ Παρκς τελείωσε με 11 πόντους και 4 ριμπάουντ για την Λάρισα.

Από τον ΠΑΟΚ, ο Ζέιν Νόουλς έκανε double-double με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Μπόμπι Μπράουν σημείωσε 16 πόντους με 4 ασίστ, ο Σάνον Σόρτερ είχε 16 πόντους με 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Άνταμ Σμιθ 11 πόντους με 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 48-42, 69-70, 95-85