Πέρασε από τη Ρόδο και συνέχισε το σερί της η ΑΕΚ

Written by  Ιαν 11, 2020

Η ΑΕΚ συνέχισε το νικηφόρο σερί της στο ελληνικό πρωτάθλημα, φτάνοντας τις 10 συνεχόμενες νίκες, επικρατώντας δύσκολα εκτός έδρας του Κολοσσού H Hotels με 79-70, αφήνοντας τους Ροδίτες χαμηλά και στο όριο πριν από την επικίνδυνη ζώνη.

Η «Ένωση» ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε νωρίς με 3-12, διατήρησε εύκολα και χωρίς πρόβλημα το προβάδισμά της μέχρι το 8’, όταν και βρέθηκε μπροστά με 9-18, αλλά στη συνέχεια, δέχθηκε σερί 7-0 μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, που την βρήκε να προηγείται με 16-18.

Ο Κολοσσός ισοφάρισε σε 18-18, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να διατηρήσει ένα προβάδισμα και να φτάνει και πάλι στο +9 (21-30), αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να πλησιάσουν και τα κατάφεραν μειώνοντας στον πόντο (30-31), με την «Ένωση» να κλείνει το ημίχρονο με προβάδισμα 33-39.

Ίδια η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Κολοσσό να μειώνει σε 42-44 και την ΑΕΚ να ξεφεύγει και πάλι και να προηγείται για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (42-52), με τους γηπεδούχους να μειώνουν εκ νέου στους 4 (52-56), πριν το δεκάλεπτο βρει τους φιλοξενούμενους να έχουν και πάλι προβάδισμα 6 πόντων (52-58).

Ο Κολοσσός μπήκε δυνατά στην τελευταία περίοδο και κατάφερε, όχι μόνο να ανατρέψει την κατάσταση, αλλά και να προηγηθεί με 67-65, όμως, δεν είχε συνέχεια, με την «Ένωση» να αντιδρά άμεσα, να δημιουργεί νέο σερί και με τους Σλότερ και Λάνγκφορντ να το παίρνουν πάνω τους, έφτασε στην τελική επικράτηση με 70-79.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ σημείωσε 20 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Λίνος Χρυσικόπουλος και ο Χάρης Γιαννόπουλος σημείωσαν από 11 πόντους, ενώ ο Νίκος Γκίκας πρόσθεσε 10 πόντους με 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Από τον Κολοσσό, ο Λασανά Κρομά σημείωσε 17 πόντους με 5 ριμπάουντ, ο Ντόνοβαν Τζάκσον είχε 16 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Σταύρος Τουντζιαράκης τελείωσε με 13 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 33-39, 52-58, 70-79