Δύσκολα το Περιστέρι το Ρέθυμνο

Written by  Ιαν 11, 2020

Το Περιστέρι winmasters άφησε πίσω του την συντριβή από την Τενερίφη για το BCL και επικράτησε πολύ πιο δύσκολα από ό,τι λέει το τελικό 71-61 του Ρεθύμνου Cretan Kings και συνεχίζει να κυνηγά την τετράδα, αφήνοντας την Κρητική ομάδα στο όριο πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ προσπαθώντας να βρουν τα πατήματά τους στα πρώτα λεπτά, με το Περιστέρι να βρίσκει ρυθμό και να δημιουργεί σταδιακά μια διαφορά (15-7) και κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με 19-10.

Οι γηπεδούχοι έπαιζαν εξαιρετική άμυνα και έφτασαν στο 30-17 στο 16’, όμως, από το σημείο αυτό κι έπειτα, το Ρέθυμνο αντέδρασε, άρχισε να μειώνει τη διαφορά και έφτασε στον πόντο με την λήξη του ημιχρόνου (32-31), χάνοντας, μάλιστα την ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Με το σκορ να μένει χαμηλά, η Κρητική ομάδα κατάφερε να προηγηθεί με 35-36, όμως, το Περιστέρι αντέδρασε άμεσα, πήρε διαφορά 7 πόντων (45-38) και έφτασε σε διψήφια επίπεδα με την λήξη της περιόδου για το 55-45.

Στην τελευταία περίοδο, το Περιστέρι κατάφερε να ξεφύγει με +14 (62-48) και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, με το Ρέθυμνο να κάνει την τελευταία του προσπάθεια, μειώνοντας σε 66-61, όμως, δεν κατάφερε κάτι περισσότερο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά τη νίκη με 71-61.

Ο Στήβεν Γκρέι ήταν ο κορυφαίος του Περιστερίου με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τον Γιάνικ Μορέιρα να προσθέτει 9 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Για το Ρέθυμνο, ο Κόνερ Φράνκαμπ είχε 21 πόντους και ο Τζόσουα Κάρτερ 17 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 32-31, 55-45, 71-61