Δύσκολα τον Ιωνικό ο Προμηθέας

Written by  Ιαν 12, 2020

Ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε πολύ δύσκολα εκτός έδρας του Ιωνικού Νικαίας Affidea με 73-69 και συνεχίζει την προσπάθειά του για την κατάληψη της δεύτερης θέσης στην βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι είχε τρομερό ενδιαφέρον, διακυμάνσεις, αλλαγές στο σκορ και συγκλονιστικό φινάλε, με τον Προμηθέα να κλωτσά ευκαιρίες να κλειδώσει τη νίκη και τον Ιωνικό να χάνει την δική του στην εκπνοή για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε πολύ καλύτερα, εκμεταλλευόμενος την τρομερή αστοχία του Προμηθέα στα πρώτα λεπτά, προηγήθηκε με 9-2 στο 5’, έφτασε και το +11 (16-5) και έκλεισε ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 16-7.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Προμηθέας μπήκε αποφασισμένος να διορθώσει την κακή του εικόνα, έκανε σερί 7-0 για το 18-14, ενώ με μεγάλες άμυνες και γρήγορο transition προηγήθηκε 20-22, δίνοντας άλλη μορφή στο παιχνίδι.

Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 26-31, ο Ιωνικός απάντησε με σερί 6-0 για το 32-31 και το ημίχρονο βρήκε τους Πατρινούς να προηγούνται με έναν πόντο (32-33), σε ένα παιχνίδι με αρκετό θέαμα και ενδιαφέρον μέχρι εκείνο το σημείο.

Η έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου βρήκε τον Προμηθέα να δημιουργεί μια διαφορά (37-45), με τον Ιωνικό να απαντά με δυο συνεχόμενα τρίποντα του Σίμπσον για το 43-45, όμως, οι Πατρινοί είχαν βρει ρυθμό, άρχισαν να εκτελούν από τα 6,75 μ. και έφτασαν πολύ γρήγορα το +12 (45-57), με το οποίο έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Ιωνικός έπαιξε τρομερή άμυνα, κράτησε τον Προμηθέα για περισσότερα από 4’, έκανε σερί 11-0 και μείωσε στον πόντο (56-57) και το παιχνίδι απέκτησε έντονο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά του.

Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 64-69 και φάνηκε να καθαρίζει το παιχνίδι, αλλά πετούσε τη μία βολή μετά την άλλη, με τον Ιωνικό να μειώνει σε 69-70, ο Βαγγέλης Μάντζαρης είχε 1/2 βολές στα 13’’ και ο Δημάκος έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει και ο Λίποβι με 2/2 στην εκπνοή έκανε το τελικό 69-73 που χάρισε στους Πατρινούς τη νίκη.

Ο Ολεξάντρ Λίποβι είχε 20 πόντους με 8 ριμπάουντ, ο Βαγγέλης Μάντζαρης τελείωσε με 17 πόντους και 7 ασίστ και ο Δημήτρης Αγραβάνης έκανε τρομερό παιχνίδι με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Από τον Ιωνικό, ο Τζαμάλ Τζόουνς ήταν εξαιρετικός, κάνοντας ένα μεγάλο double-double με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο νεοφερμένος Βίνσεντ Σίμπσον έκανε καλό παιχνίδι με 14 πόντους, ενώ ο Βαγγέλης Σακελαρίου τελείωσε με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-7, 32-33, 45-57, 69-73