Δυσκολεύθηκε η ΑΕΚ, αλλά διεύρυνε το σερί της

Written by  Ιαν 18, 2020

Η ΑΕΚ δυσκολεύθηκε πολύ απέναντι στον Ήφαιστο Λήμνου ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όμως, στο δεύτερο, με την άμυνά της ανέτρεψε την κατάσταση και πήρε την 11η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα με 74-68, αφήνοντας πίσω τις συνεχόμενες ήττες στην Ευρώπη.

Οι Λημνιώτες ήρθαν στην Αθήνα αποφασισμένοι να διεκδικήσουν τις πιθανότητές τους για μια σημαντική νίκη και το κατάφεραν στα πρώτα λεπτά, όταν και προηγήθηκαν με 10-15, έφτασαν και το +7 (16-23) και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 19-23.

Η ΑΕΚ έβγαλε καλές άμυνες και ισοφάρισε γρήγορα σε 26-26, αλλά δεν είχε συνέχεια, με τον Ήφαιστο να εκμεταλλεύεται την απουσία συγκέντρωσης και νακάνει σερί 9-0 για να προηγηθεί με 26-35 και έφτασε ως το ημίχρονο με προβάδισμα 35-42.

Η «Ένωση» βγήκε στο δεύτερο μέρος εμφανώς βελτιωμένη, μειώνοντας σταδιακά και κατάφερε να προηγηθεί με 46-44, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου, που βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 53-51.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία και με όπλο τους την άμυνα μπήκαν με σερί 10-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν με 63-51 και πήραν διαφορά ασφαλείας, που φάνηκε να τους δίνει προβάδισμα νίκης.

Ο Ήφαιστος, ωστόσο, δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια, μείωσε σταδιακά και έφτασε μέχρι και το καλάθι (70-68), όμως, δεν κατάφερε κάτι περισσότερο, με την ΑΕΚ να είναι ψύχραιμη στα τελευταία δευτερόλεπτα και να παίρνει τη νίκη με 74-68.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν και πάλι ο κορυφαίος με 25 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Λίνος Χρυσικόπουλος σημείωσε 14 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Βασίλης Τολιόπουλος με 3 ριμπάουντ, με τον Γιόνας Ματσιούλις να προσθέτει 8 πόντους με 11 ριμπάουντ.

Για τον Ήφαιστο, ο Μάρκους Γκίλμπερτ είχε 17 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Σον Έβανς έκανε double-double με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Τζέρι Σμιθ είχε 13 πόντους με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 35-42, 53-51, 74-68