Παγκόσμιο Κύπελλο: Με ολική ανατροπή νίκη για το Πουέρτο Ρίκο

Written by  Αυγ 31, 2019

Το Πουέρτο Ρίκο με ολική ανατροπή και ένα έξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο έφτασε στη νίκη στην εκπνοή με 83-81 επί του Ιράν που για 39 λεπτά κρατούσε τη νίκη.

Το Ιράν ήταν εντυπωσιακό από το ξεκίνημα με το Πουέρτο Ρίκο που δεν θύιζε σε τίποτα την ομάδα του παρελθόντος και μπήκαν μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με το εντυπωσιακό 30-16. Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Ιρανούς να ανεβάζουν τη διαφορά ακόμη περισσότερο κλείνοντας το ημίχρονο στο +18 (49-31).

Το Ιράν συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό της αναμέτρησης και στο τρίτο δεκάλεπτο και αν το Πουέρτο Ρίκο έβγαλε αντίδραση αυτό δεν κατέστει ικανό να μειώσει αρκετά τη διαφορά, με αποτέλεσμα το Ιράν να κλείσει την περίοδο μπροστά με 65-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Πουέρτο Ρίκο εμφάνισε το παλιό καλό του γνώριμο πρόσωπο, κατέβασε τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους και δύο λεπτά πριν το τέλος είχε μειώσει σε 78-74, καλύπτωντας την διαφορά, ενώ 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος η αναμέτρηση ήρθε στα ίσια 78-78 με τους Πορτορικανούς να πραγματοποιούν ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο. Ο Χουέρτας με τρίποντο στα 16 δευτερόλεπτα έβαλε μπροστά το Πουέρτο Ρίκο κάνοντας την ολική ανατροπή με 81-78. Ο Χαντάντι στα τέσσερα δευτερόλεπτα έφερε την αναμέτρηση σε ισοπαλία 81-81, όμως με την εκπνοή ο Μόχικα με δίποντο έδωσε μεγάλη νίκη στο Πουέρτο Ρίκο με 83-81.

Πρώτος σκόρερ για το Πουέρτο Ρίκο ο Χουέρτας με 32 πόντους, ενώ για το Ιράν ο Χαντάντι σημείωσε 22.

Τα δεκάλεπτα: 30-16, 49-31, 65-61, 81-83