Με νίκη στην παράταση 3η θέση η Αγκόλα

Written by  Σεπ 04, 2019

Η Αγκόλα πήρε τη νίκη στον αγώνα κατάταξης και κατέλαβε την 3η θέση του ομίλου, αφού σε ένα όμορφο παιχνίδι με αντίπαλο τις Φιλιππίνες, επικράτησε πολύ δύσκολα στην παράταση με 84-81 (κ.α. 73-73).

Η Αγκόλα ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, παίρνοντας προβάδισμα 18-11 στο 8’, αλλά οι Φιλιππίνες απάντησαν άμεσα για να μειώσουν στον πόντο στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου (21-20).

Πανομοιότυπο το σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο, με τους Αφρικανούς να φτάνουν για πρώτη φορά το +9 (35-26), αλλά και πάλι ήρθε η απάντηση, με τον Πέρεζ να μειώνει στη λήξη του ημιχρόνου σε 38-34.

Καλύτερη η Αγκόλα και στην τρίτη περίοδο, όταν και πήρε εκ νέου διαφορά που για πρώτη φορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα στο τέλος του δεκάλεπτου (56-46), με την ασιατική ομάδα να κάνει την αντεπίθεσή της από τα μισά της τελευταίας περιόδου, όταν μείωσε αρχικά στον πόντο (63-62) και, στη συνέχεια πέρασε μπροστά με 65-67 χάρη σε τρίποντο του Πογκόι.

Οι δυο ομάδες μπήκαν ισόπαλες 70-70 στο τελευταίο λεπτό, με τον Κάρλος Μοράις να κάνει το 72-70 και με μία ακόμα βολή από κερδισμένο φάουλ, να γράφει το τελικό 73-70 που φάνηκε να  χαρίζει τη νίκη στην Αγκόλα, αλλά με τεράστιο τρίποντο στην εκπνοή από το κέντρο, ο Τζέυμαρ Πέρεζ ισοφάρισε και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Το επιπλέον πεντάλεπτο, οι Αφρικανοί ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τελικά τη νίκη με 84-81, αποχαιρετώντας με νίκη την πρώτη φάση της διοργάνωσης.

Κορυφαίος των νικητών ο Βαλντελίτσιο Χοακίμ που τελείωσε με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Γιάνικ Μορέιρα έκανε double-double με 12 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Κάρλος Μοράις είχε 11 πόντους και ο Λεονέλ Πάουλο πρόσθεσε 6 πόντους με 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Ο Αντρέι Μπλατς έκανε πολύ καλό παιχνίδι για την ομάδα του, σημειώνοντας ένα εντυπωσιακό double-double με 23 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Τζέιμαρ Πέρεζ είχε 17 πόντους με 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-34, 56-46, 73-73, 84-81 (παρ.)

Φωτό: fiba.basketball