Πρώτη και αήττητη η Πολωνία

Written by  Σεπ 04, 2019

Η Πολωνία δυσκολεύθηκε πιο πολύ από ότι δείχνει το τελικό 80-63 επί της Ακτής Ελεφαντοστού για την τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης του Α’ Ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου και προκρίθηκε αήττητη στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι, ωστόσο, ξεκίνησε με την αφρικανική ομάδα να πιέζει και να βρίσκεται κοντά στο σκορ, παίρνοντας, μάλιστα, προβάδισμα με 24-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με εντυπωσιακά σκληρή άμυνα, οι Πολωνοί κράτησαν πολύ χαμηλά τους αντιπάλους τους, προηγήθηκαν με 30-36 στο 18’ και έκλεισαν το ημίχρονο με 32-36 έχοντας μόλις 8 πόντους παθητικό, ενώ η Ακτή Ελεφαντοστού εξακολουθούσε να παραμένει κοντά και να πιέζει για να μειώσει, με το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου να είναι 49-55 και όλα να δείχνουν ανοικτά.

Στην τελευταία περίοδο, η Πολωνία πάτησε… γκάζει, κράτησε χαμηλά την αντίπαλό της και ανέβασε τη διαφορά, φτάνοντας στο τελικό 63-80 που την φέρνει πρώτη και αήττητη στην πρώτη φάση.

Ο Άνταμ Βασζίνσκι σημείωσε 16 πόντους με 6 ασίστ, ο Ντάμιαν Κούλιγκ είχε 14 πόντους με 7 ριμπάουντ και ο Ματέους Πονίτκα είχε 12 πόντους με 4 ριμπάουντ για την Πολωνία, ενώ για την Ακτή Ελεφαντοστού, ο Τσαρλς Αμπούο είχε 23 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Ντεόν Τόμπσον 18 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 32-36, 49-55, 63-80

Φωτό: fiba.basketball