Παγκόσμιο Κύπελλο: Ο Καναδάς συνέτριψε την Ιορδανία

Written by  Σεπ 07, 2019

Ο Καναδάς συνέτριψε όπως ήταν αναμενόμενο την Ιορδανία με 126-71 για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων κατάταξης 17-32.

Ο Καναδάς μπήκε φουριόζος στην αναμέτρηση με την Ιορδανία, η διαφορά των δύο ομάδων είναι έτη φωτός μακριά και έτσι οι Αμερικανοί στο 8ο λεπτο ήταν ήδη στο 26-9, ενώ ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με 31-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Καναδάς στο πρώτο πεντάλεπτο ήταν μπροστά με 50-30 διατηρώντας ψηλά τη διαφορά και το σκορ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το εντυπωσιακό 63-35. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Καναδάς συνέχισε να ανεβάζει τη διαφορά κλείνοντας την περίοδο στο +49 (99-50).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν περισσότερο να περάσει η ώρα να λήξει η αναμέτρηση, παρά να παιχτεί τόσο μπάσκετ με τους Καναδούς να ολοκληρώνουν τον αγώνα με 126-71.

Πρώτος σκόρερ για τον Καναδά με 29 πόντους ο Γούιλτζερ, ενώ για την Ιορδανία ο Τάκερ σημείωσε 13.

Τα δεκάλεπτα: 31-13, 63-35, 99-50, 126-71