Παγκόσμιο Κύπελλο: Ολική ανατροπή και νίκη για Τουρκία

Written by  Σεπ 07, 2019

Η Τουρκία υπέταξε με ολική ανατροπή το Μαυροβούνιο, επικρατώντας με 79-74 για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων κατάταξης για τις θέσεις 17-32.

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα για το Μαυροβούνιο που προηγήθηκε με 11-2 στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα με την Τουρκία να μην έχει μπει στην αναμέτρηση. Η Τουρκία έτρεξε ένα σερί 8-2 σε δύο λεπτά και στο 7ο λεπτό το σκορ ήταν 13-10 για το Μαυροβούνιο. Οι Μαυροβούνιοι είχαν άμεση απάντηση στο σερί των Τούρκων και απάντησαν με 13-6 στα τελευταία τρία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου ανεβάζοντας τη διαφορά στο +10 (26-16).

Το πρώτο λεπτό στο δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Τουρκία να μειώνει σε 26-22 με σερί 6-0. Το πρώτο πεντάλεπτο στο δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε το Μαυροβούνιο μπροστά με 30-26, ενώ στο 17’ οι Μαυροβούνιοι ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε ασφάλεια στο 34-26. Το ημίχρονο έκλεισε με το Μαυροβούνιο στο 37-32.

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την Τουρκία να μειώνει σε 42-40 στα πρώτα δύο λεπτά, όμως το Μαυροβούνιο απάντησε με σερί 5- ξεφεύγοντας και πάλι με 47-40. Το Μαυροβούνιο ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με την διαφορά στο +9 (58-49).  Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Μαυροβούνιο ανέβασε τη διαφορά στο ξεκίνημα και πάλι στο +10 (61-51). Τρία λεπτά πριν το τέλος η Τουρκία κατάφερε να μειώσει σε 68-65 και να μπει στην διεκδίκηση της νίκης. Ενάμιση λεπτό πριν το τέλος η Τουρκία προσπέρασε με 69-68. Στα 13 δευτερόλεπτα από το τέλος η Τουρκία προσπέρασε με 77-72 για να ολοκληρώσει νικηφόρα την αναμέτρηση με 79-74.

Πρώτος σκόρερ για την Τουρκία ο Οσμάν με 19 πόντους, ενώ για το Μαυροβούνιο ο Βούτσεβιτς σημείωσε 20.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 32-37, 49-58, 79-74