Παγκόσμιο Κύπελλο: Ήττα από τις ΗΠΑ και τελικός με Τσεχία

Written by  Σεπ 07, 2019

Η Εθνική μας ομάδα μπορεί να κράτησε χαμηλά τις Η.Π.Α. επιθετικά, όμως δεν μπόρεσε να τους απειλήσει σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, καθώς η άμυνα των Αμερικανών είχε προσαρμοστεί τέλεια πάνω στα ατού της Εθνικής μας και ηττήθηκε με 69-53. Έτσι την Δευτέρα(9/9) στις 11:30 θα πρέπει να νικήσουμε την Τσεχία με 12 πόντους διαφορά και ταυτόχρονα η Βραζιλία να ηττηθεί από τις Η.Π.Α..

Η Εθνική μας ξεκίνησε με τη συνηθισμένη ψηλή πεντάδα, Καλάθης, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο, Μπουρούση.

Το ξεκίνημα είχε καλάθι στην πρώτη επίθεση με Γιάννη Αντετοκούνμπο για το 2-0 και με την συμπλήρωση του λεπτού ο Γιάννης με τρίποντο έκανε το 5-2. Τα δύο πρώτα λεπτά βρήκαν τις δύο ομάδες στο 7-7, ενώ δύο λεπτά αργότερα με κάρφωμα του Γιάννη το σκορ ήταν και πάλι ισόπαλο 9-9. Ο Παπαπέτρου με τρίποντο ολοκλήρωσε το πρώτο πεντάλεπτο για την Εθνική μας μπροστά με 12-9. Δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι Αμερικανοί ήταν μπροστά με 14-13. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις Η.Π.Α. μπροστά με 19-17 με τον Παπαπέτρου να το κλείνει εντυπωσιακά με κάρφωμα στη λήξη.

Ο Σλούκας με τρίποντο έφερε την αναμέτρηση στο 11’ σε ισοπαλία 20-20. Οι Αμερικανοί ξέφυγαν με 25-20 στο 13’ με την Εθνική μας ομάδα να είναι άστοχη από την περιφέρεια και να μην μπορεί να βρει χώρους για να χτυπήσει μέσα στη ρακέτα. Η διαφορά ανέβηκε στο +9 για τους Αμερικανούς στο 14’ (29-20) με την Εθνική μας ακόμη και στη ζώνη που χρησιμοποίησε να μην μπορεί να ελέγξει τους Αμερικανούς. Ο Σλούκας έδωσε τη λύση κάνοντας στο 16’ το 29-23. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Αμερική μπροστά με διψήφια διαφορά 38-25.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δίποντο του Σλούκα για το 38-27. Στο 12’ η Εθνική μας μείωσε σε 38-30 δείχνοντας σημάδια ανάκαμψης, όμως οι Αμερικάνοι απάντησαν άμεσα με σερί 5-0 για το 43-30. Οι Η.Π.Α. έδειχναν καλά διαβασμένες απέναντι στο παιχνίδι της Εθνικής και τον Γιάννη με αποτέλεσμα το πεντάλεπτο να ολοκληρωθεί στο 47-35. Η διαφορά δεν έπεφτε η Εθνική μας δεν είχε καθόλου λύσεις με το ψηλό σχήμα απέναντι στα κοντά των Αμερικανών και το σκορ στο 27’ ήταν στο 50-35. Η Εθνική μας είχε καθαρά ψυχολογικό πρόβλημα απέναντι στους Αμερικανούς, καθώς κανένας δεν έπαιρνε επάνω του την ευθύνη του σουτ. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Αμερικανούς στο +17 (54-37) και ουσιαστικά κλείδωναν τη νίκη.

Με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου οι Αμερικάνοι ανέβασαν τη διαφορά στο +19 (56-37). Ο Σλούκας ήταν αυτός που και πάλι με πέντε προσωπικούς πόντους μείωσε σε 56-42, ενώ στο 36’ η Εθνική μας κατάφερε να μειώσει σε 61-50. Ο χρόνος δεν υπήρχε για να μπορέσουν να απειληθούν όμως οι Αμερικανοί, οι οποίοι επικράτησαν με 69-53.

Η Εθνική μας μετά την ήττα αυτή χρειάζεται τη Δευτέρα 9/9 στις 11:30 νίκη με 12 πόντους διαφορά από την Τσεχία, αλλά ταυτόχρονα οι Η.Π.Α. να νικήσουν την Βραζιλία.

Πρώτος σκόρερ για τις Η.Π.Α. ο Γουόκερ με 15 πόντους, ενώ για την Εθνική μας ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 15 και ο Σλούκας 13.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 38-25, 54-37, 69-53